Baza organizacji

Grupa Edukatorów Seksualnych "Ponton"

Jesteśmy nieformalną grupą wolontariuszek i wolontariuszy działających przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

W naszej działalności określamy się jako młodzi doradcy i doradczynie. Nasze działania to przede wszystkim edukacja seksualna oraz poradnictwo dla młodzieży w sprawach dojrzewania, antykoncepcji i zdrowia reprodukcyjnego.

Organizujemy pogadanki na temat antykoncepcji i profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową. Staramy się mówić także o współodpowiedzialności i asertywności, prawach pacjenta. Niestety, nie zawsze wystarcza nam czasu wydzielanego przez nauczycieli, którzy oddają nam własne godziny lekcyjne.

W czasie naszych zajęć uczniowie są zainteresowani, słuchają i zadają wiele pytań, a my stwarzamy im warunki do rozmowy na tematy, na które zwykle nie mają z kim porozmawiać. Staramy się zapewnić im to, czego nie dadzą im kolorowe pisma. Gdy wychodzimy często słyszymy miłe rzeczy takie jak podziękowania i zaproszenia na kolejne lekcje.
Dostajemy też maile, stąd wiemy, że sytuacja młodych ludzi często staje się całkowicie beznadziejna z powodu braku informacji. Dziewczyny piszą o niechcianych ciążach, o przemocy, a my już wtedy niewiele możemy pomóc. Rzetelna edukacja seksualna prowadzona w szkołach mogłaby zapobiec wielu dramatom takim jak nieplanowane ciąże nastolatek.

Grupa jest otwarta na chętnych/chętne w wieku 18-30 lat, którzy/-re mają ochotę zaangażować się i poświęcić wolny czas dla swoich rówieśników.

Należy zgłosić się telefonicznie (022) 635 93 95, 887 81 40 (prosić Aleksandrę Józefowską) lub wysłać e-mail na adres info[małpa]ponton.org.pl


Zobacz na mapie