Wydarzenia

Spotkanie i prezentacja projektu „Antysemityzm nie jest poglądem”


Data wydarzenia: 19.01.2016
Miejsce: Warszawa , mazowieckie
Organizowane przez: Żydowski Instytut Historyczny

Spotkanie i prezentacja projektu „Antysemityzm nie jest poglądem”

Żydowski Instytut Historyczny
Tłomackie 3/5, 00-090 Warszawa

19 stycznia 2016 r. o godzinie 11:00

Spotkanie poświęcone będzie przedstawieniu rezultatów analizy podręczników edukacyjnych dopuszczonych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, materiałów pomocniczych dla nauczycieli i nauczycielek oraz materiałów edukacyjnych dla trenerów i trenerek pod kątem zawartej w nich tematyki żydowskiej, treści antysemickich i schematów argumentacyjnych.

Projekt „Antysemityzm nie jest poglądem” realizowany w 2015 roku przez Żydowskie Stowarzyszenie Czulent miał także za zadanie wypracowanie mechanizmów mających przeciwdziałać antysemityzmowi w środowisku szkolnym i edukacyjnym. Podczas seminarium uczestniczki projektu przedstawią wyniki działań w ramach tego przedsięwzięcia.

Obok dr Bożeny Keff z Żydowskiego Instytutu Historycznego seminarium poprowadzi Anna Makówka-Kwapisiewicz – historyczka, dziennikarka, działaczka społeczna i trenerka antydyskryminacyjna. Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współpracowała z Wydawnictwami Austeria i Midrasz, Stowarzyszeniem Centrum Polsko-Niemieckie, Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Instytutem Karta, Internationaler Bund Polska i Radio Kraków Małopolska. Autorka projektu wydawniczego „Majses”, w którym jedna z książek „Majn Alef Bejs” zdobyła główną nagrodę Bologna Ragazzi Award podczas Targów Książki Dziecięcej w Bolonii. Członkini Towarzystwa Interwencji Kryzysowej. Prezeska Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent. Obecnie robi doktorat na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie z zakresu „Kobiet żydowskich i ich doświadczenia Holocaustu”.

Seminarium odbędzie się w siedzibie ŻIH przy ul. Tłomackie 3/5 w Warszawie (sala w Błękitnym Wieżowcu). Wstęp wolny.