Wydarzenia

Praca z osobami starszymi i grupami międzypokoleniowymi - warsztat


Data wydarzenia: 10-11.01.2015
Miejsce: Gdańsk, IKM, ul. Długi Targ 39/40 , pomorskie
Organizowane przez: Stowarzyszenie Arteria

STOWARZYSZENIE ARTERIA ORAZ INSTYTUT KULTURY MIEJSKIEJ ZAPRASZAJĄ NA WARSZTATY DOTYCZĄCE PRACY Z OSOBAMI STARSZYMI I GRUPAMI MIĘDZYPOKOLENIOWYMI, KTÓRE ODBĘDĄ SIĘ W INSTYTUCIE KULTURY MIEJSKIEJ 10 I 11 STYCZNIA 2015 ROKU.

Warsztaty są częścią projektu „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów”, który zakłada aktywizację pomorskich seniorek i seniorów na gruncie społecznym i cyfrowym. W części warsztatowej projektu odbędzie się łącznie kilkaset godzin zajęć. Uczestniczki i uczestnicy będą mogli wybrać, jakich umiejętności chcą się uczyć: współtworzenia aplikacji mobilnych, archiwizacji, prowadzenia i nagrywania wywiadów, oprowadzania po trasach turystycznych. Seniorzy i seniorki otrzymają szkolenia komputerowe, w zależności od ich zaawansowania w temacie oraz z zakresu obsługi i użytkowania nowych mediów.

Podczas projektu zostaną zarejestrowane historie dawnych pracownic i pracowników oraz osób związanych ze Stocznią Gdańską dotyczące pracy kobiet w tym zakładzie. Archiwizowane będą fotografie i dokumenty. Rezultatami projektu tworzonego dla i wspólnie z seniorkami i seniorami będą: aplikacja mobilna, słuchowiska, wywiady, trasy spacerowe po terenach postoczniowych prowadzone przez seniorów i seniorki. Szczegółowy opis projektu znajduje się na stronie: http://art-eria.pl.

DO UDZIAŁU W WARSZTATACH ZAPRASZAMY OSOBY PEŁNOLETNIE, KTÓRE CHCIAŁYBY SIĘ ZAANGAŻOWAĆ W DZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU, M.IN.: ZBIERAĆ INFORMACJE O STOCZNI (KWERENDA), PRZEPROWADZAĆ WYWIADY Z DAWNYMI PRACOWNICAMI I PRACOWNIKAMI ZAKŁADU, OPROWADZAĆ PO TERENACH POSTOCZNIOWYCH, PISAĆ TEKSTY DO PUBLIKACJI PODSUMOWUJĄCEJ DOTYCHCZASOWE DZIAŁANIA W PROJEKCIE.

Godziny warsztatów:
10 stycznia (sobota) 10:00-17:00
11 stycznia (niedziela) 10:00-13:00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

Zagadnienia poruszane podczas warsztatów:

  • Prezentacja programu „Seniorzy w akcji”, jego kilkuletnich doświadczeń w pracy z osobami starszymi i wspierania inicjatyw międzypokoleniowych;
  • Specyfika pracy z osobami starszymi – spotkanie z udziałem absolwentów programu;
  • Jak budować współpracę międzypokoleniową i czym jest dialog międzypokoleniowy? (stereotypy wiekowe, rozpoznanie czynników sprzyjających oraz barier w budowaniu dialogu, metody pracy w grupach pokoleniowych itd.) – warsztat praktyczny, ćwiczenia, praca w grupach, dyskusja;
  • Wspólne wypracowanie zasad budowania dialogu, wypracowanie praktyk/recepty na „organizację przyjazną osobom starszym”.

Organizator zapewnia przerwy kawowe.

ABY ZGŁOSIĆ CHĘĆ UDZIAŁU W WARSZTATACH NALEŻY WYPEŁNIĆ, WYDRUKOWAĆ, PODPISAĆ I PRZESŁAĆ NA ADRES [email protected] ZESKANOWANY FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY LUB DOSTARCZYĆ GO OSOBIŚCIE DO INSTYTUTU KULTURY MIEJSKIEJ DO DNIA 04.01.2015. O ZAKWALIFIKOWANIU NIE DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ. DECYZJA O ZAKWALIFIKOWANIU NA WARSZTAT ZOSTANIE PRZEKAZANA MAILOWO DO DNIA 05.01.2015 ROKU.

OSOBY PROWADZĄCE:

Zofia Zaorska – gerontolog i honorowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, wieloletni kierownik Lubelskiego UTW. Ukończyła wiele kursów z pedagogiki zabawy oraz warsztat tańców integracyjnych dla seniorów. Interesuje się literaturą podróżniczą i biograficzną. Autorka książki metodycznej „Dodać życia do lat” i cyklu warsztatów o pracy w grupach wielopokoleniowych. Twórczyni projektu Szkoła SuperBabci i SuperDziadka. http://www.superbabcia.org.pl

Karolina Pluta – animatorka kultury. Od 2008 roku związana z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę", w którym koordynowała prace sieci Latający Animatorzy Kultury i Latający Socjologowie. Studiowała polonistykę i stosowane nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z kilkoma organizacjami pozarządowymi - prowadzi szkolenia, konsultacje społeczne i warsztaty dla młodych ludzi, pracowników instytucji kultury i seniorów. Ukończyła Szkołę Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP i kurs artcoachingu. Współpracowała z British Council przy projekcie Creative Cities. Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, współpracuje z Instytutem Teatralnym przy projektach Teatranki, Szkoła Pedagogów Teatru, Teatr Polska.

Katarzyna Ścieszka – członkini zespołu programu "Seniorzy w akcji". Kulturoznawczyni, absolwentka Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej UW (specjalizacja słowacystka) oraz Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach, stypendystka szkoły artystycznej Norgaards Hojskole w Danii. Od kilku lat zaangażowana w inicjatywy międzypokoleniowe oraz pracę z osobami starszymi.

KONTAKT:
[email protected], 502559813 (Anna Miler)

Organizator: Stowarzyszenie Arteria, http://art-eria.pl/.

Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej (Polska) | Archiwum Historii Kobiet Narodowej Biblioteki Islandii (Islandia) | Oslo and Akershus University College (Norwegia)

Projekt „Stocznia jest kobietą - projekt seniorek i seniorów” realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

POBIERZ:

_____________________
Fotografia z https://www.flickr.com/photos/maltman23/  na licencji CC BY-SA 2.0