Wydarzenia

Manifa w Toruniu: Ciągle to samo, siostro i mamo!


Data wydarzenia: 05.03.2016
Miejsce: Toruń , kujawsko-pomorskie
Organizowane przez: Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności, Nieformalna Grupa Inicjatywna

5 marca 2016, godz. 12:00, Pomnik Józefa Piłsudskiego

Maszerujemy w tym roku pod hasłem "Ciągle to samo, siostro i mamo!", zwracając uwagę na aktualny nadal problem nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn.

Zapraszamy również na wydarzenia towarzyszące:

  • Wykład dr hab. Aleksandry Derry z UMK "Ciało. Kobieta. Różnica. Feminizm jako działanie" (2 marca, godz. 18:45, kawiarnia Wejściówka, pl. Teatralny 1, wstęp wolny)
     
  • Spotkanie autorskie z Martą Abramowicz wokół książki "Zakonnice odchodzą po cichu" (3 marca, godz. 18:00, Czytelnia Centrum Sztuki Współczesnej, wstęp wolny)
     
  • Pomanifowa impreza z koncertem zespołu Siksa (klub Koniec Świata, ul. Podmurna 4-6, wstęp 3 zł)

Manifest Toruńskiej Manify:

Ciągle to samo, siostro i mamo! Wstydzisz się tego, że facet, z którym się umawiasz nie płaci alimentów? Obawiasz się zwolnienia z pracy, bo kto zatrudni kobietę po pięćdziesiątce? Planowaliście partnerski podział obowiązków, ale to Ty jako facet zarabiasz lepiej i plan pozostał tylko planem? Usłyszałaś od obcej osoby, że jesteś seksowną laską i ma na Ciebie ochotę? Brakuje Ci wspólnych kobiecych rozmów bez ciągłych porównań wyglądu i pensji? Twoja partnerka zasługuje na awans, ale dyrektor twierdzi, że szkoda tracić taką miłą i ładną asystentkę? Chciałabyś, żeby Twoja dziewczyna mogła w końcu stać się Twoją żoną? Martwisz się za co w wieku emerytalnym będzie żyła Twoja mama, skoro po Twoich narodzinach nie wróciła już do pracy?

Chcemy zmian. My, kobiety i mężczyźni z różnymi doświadczeniami, różnych orientacji, o różnych poglądach i w różnym wieku stajemy dziś razem żeby walczyć o swoje prawa. Postulaty które dziś zgłaszamy nie są nowe, mówimy o nich już od wielu lat. Zmieniają się władze, a codzienne problemy, które dotyczą nas wszystkich nadal pozostają nierozwiązane. Dlatego dziś krzyczymy: “Ciągle to samo, siostro i mamo!” z nadzieją na zmiany.

Za rok chcemy stanąć razem, by świętować i cieszyć się – nie po to by walczyć. Prawa kobiet to prawa ponad połowy ludzkości, bez których społeczeństwo nie może dobrze funkcjonować. Chcemy świata bez dyskryminacji i przemocy, chcemy społeczeństwa równościowego zapewniającego wszystkim bezpieczeństwo ekonomiczne, socjalne i zdrowotne oraz możliwość samorealizacji. Chcemy bezpieczniejszego i bardziej przyjaznego świata dla naszych mam, sióstr, babć, córek, przyjaciółek, koleżanek. Chcemy go dla żyjących w ich otoczeniu mężczyzn. Chcemy dobrego świata dla siebie. Chcemy równej płacy za równą pracę, równych szans awansu. Równa praca – równa płaca! Chcemy wolności od przemocy psychicznej, seksualnej, ekonomicznej, klasowej i każdej innej. Mocy zamiast przemocy! Chcemy samodzielnie decydować o tym kim jesteśmy, co robimy i jak wyglądamy. Nie chcemy być oceniane poprzez stereotypy na temat naszych ciał i charakterów.

Dziewczyny, potrzebne są czyny! Chcemy dostępu do żłobków i przedszkoli dla wszystkich dzieci. Nie stadiony lecz przedszkola, to jest właśnie nasza wola! Chcemy opieki i wsparcia dla osób niesamodzielnych; dla osób starszych i dla osób z niepełnosprawnościami. Nie ma równości bez solidarności! Chcemy faktycznego przestrzegania wszystkich praw reprodukcyjnych; wolnej od ideologii edukacji seksualnej, bezpłatnej antykoncepcji oraz środków higienicznych, dostępu do opieki ginekologicznej i położniczej.

Moje ciało – mój wybór! Chcemy, by kobiety nieheteroseksualne mogły cieszyć się tymi samymi prawami, które zyskały i zyskują kobiety heteroseksualne: możliwością formalizacji związków i adopcji dzieci. Równe prawa, wspólna sprawa! Chcemy, by w wolności i równości mogły żyć uchodźczynie; by w naszym kraju znalazły bezpieczne, fajne miejsce do życia! Wszystkie jesteśmy u siebie!