Wydarzenia

Manifa Trójmiasto 2017 - POD JEDNĄ PARASOLKĄ


Data wydarzenia: 03/08/2017
Miejsce: Trójmiasto , pomorskie
Organizowane przez: Trójmiejska Akcja Kobieca

Manifa Trójmiasto 2017 – POD JEDNĄ PARASOLKĄ

Gdzie kobieta, tam moc!

Środa, 8 marca, godz. 17.00-19.00, Wstęp wolny

Start: Pomnik Sobieskiego, Targ Drzewny, Gdańsk, godz. 17.00, występ Chóru Trójmiejskiej Akcji Kobiecej:

Koniec: Targ Węglowy, ok. godz. 18.30, wspólny taniec Nazywam się Miliard - One Billion Rising Poland Manifa Trójmiasto to coroczne święto organizowane w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet.

W 2017 roku Manifa Trójmiasto idzie po raz trzynasty, tym razem pod hasłem POD JEDNĄ PARASOLKĄ, by pokazać, że GDZIE KOBIETA, TAM MOC! Ruszamy w środę, 8 marca o godz. 17.00 spod Pomnika Sobieskiego na Targu Drzewnym w Gdańsku, by przemaszerować ulicami Głównego Miasta, demonstrując naszą siłę i solidarność.

Kobieca moc to solidarność wyrażona w działaniu na rzecz praw i godności przynależnych naszym matkom i babkom, córkom i wnuczkom oraz wszystkim innym kobietom, a także nam samym. Kobieca moc to mądrość, siła, wolność, to znajomość swojej własnej wartości bez potrzeby udowadniania jej innym. Kobieca moc to szacunek dla siebie i dla innych osób. Kobieca moc to również siła, zdecydowanie i determinacja, by bronić swoich wartości i stworzonego przez siebie samą Królestwa. Feministka jest Królową własnego życia – nowa fala feminizmu związana jest z ugruntowaną postawą kobiety w pewności samej siebie i własnej wartości. To kobieta sama ustala swoją tożsamość, kobiecość i sposób przejawiania się w świecie.

Znaczenie słowa feministka w takim kontekście to wolna, silna, mądra, łaskawa, nie lękająca się własnej wspaniałości i piękna kobieta, która zna swoją wartość i nie musi jej udowadniać. Jest siebie świadoma, dokonuje odpowiedzialnych wyborów. Bierze odpowiedzialność za kształt swojego życia. Jej los w jej rękach. To jest wyjście z roli ofiary, z postawy wojowniczki walczącej o swoje prawa w kierunku kompletnej i pełnej godności osoby, cieszącej się życiem, współpracującej z innymi dla ogólnego dobra. Jest to postawa osoby, która zna swoje prawa, nikogo o nie nie prosi, sama o nie dba i z nich korzysta bez poczucia winy, że komuś jest z tym niewygodnie. W postawie feministycznej mieści się oczywiście również szacunek dla innych, dla ich odmienności i wolnego wyboru.

Feministka to Królowa własnego życia: szanuje siebie, strzeże swoich jasno określonych granic, szyje swoje życie na własną miarę, bierze za nie odpowiedzialność, nie przekracza granic innych ludzi. Ale jeśli ktokolwiek przekroczy jej granice, zechce ją ograbić, narzucić swoje wartości lub reguły, przejąć władzę w jej osobistym Królestwie – nie będzie się z nikim patyczkować.