Wydarzenia

Kolejna odsłona DKF - Kino lesbijskie "Cztery minuty"


Data wydarzenia: 29.11.2014
Miejsce: Warszawa , mazowieckie
Organizowane przez: Lambda Warszawa & Damski TANDEM Twórczy & O’LESSFe

Trzeci sezon naszego filmowego cyklu inaugurujemy muzycznym wątkiem, na który składają się: „Koronacja Poppei”, „Przewracając strony”, „Cztery minuty”. Wszystkie filmy traktują – w różnym stopniu i w różny sposób - o związku muzyki z płcią lub orientacją seksualną.

„Cztery minuty” to opowieść o trudnej relacji nauczycielki i uczennicy, w szczególnych warunkach - więziennych. Kobiecy sojusz, przywiązanie i bliskość - sugerująca lesbijską więź - wyraża się miłością do muzyki, graniczną ekspresją, łamaniem zasad. Ale nie tylko, bo w tle opowieści pojawia się też „dosłowny” wątek lesbijski, wyłaniający się z przeszłości starszej z bohaterek.

Po projekcji zapraszamy do rozmowy o zaniedbanym, niedocenianym, bagatelizowanym w kulturze związku między mistrzynią a uczennicą, który ma przecież swoją tradycję na wyspie Lesbos.

Pokaz ma charakter edukacyjny.

Cztery minuty (Vier Minuten), reż. Chris Kraus, Niemcy, 2006
Od ponad 60 lat pianistka Traude Krüger daje lekcje gry w więzieniu dla kobiet. Pewnego dnia trafia na Janny, zamkniętą w sobie, nieobliczalną, agresywną młodą kobietę, która odsiaduje karę za morderstwo. Okazuje się, że Janny ma niezwykły talent, którego jako dziecko wielokrotnie dowiodła na konkursach fortepianowych. Traude, z miłości do muzyki, decyduje się na przygotowanie dziewczyny do prestiżowego konkursu, co okazuje się dla obu zadaniem dość trudnym. Traumatyczne przejścia z dzieciństwa i brutalny świat więziennego życia Jenny oraz wciąż żywe wspomnienia z naznaczonej wojną młodości osiemdziesięcioletniej pianistki wyzwalają w obu silne emocje, które pomimo ogromnej różnicy charakterów pogłębiają więzi między kobietami.