Wydarzenia

Filozoficzne i społeczne aspekty sporu o prawo do aborcji


Data wydarzenia: 07.12.2016, g. 19:00-21:00
Miejsce: Warszawa , mazowieckie
Organizowane przez: Warszawskie Dziewuchy Dziewuchom

ak można wytłumaczyć udział katoliczek w czarnym proteście? Jakie są stanowiska etyczne w sprawie aborcji? Czy prawa reprodukcyjne należą do powszechnych i uniwersalnych praw człowieka? Jaką lekcję możemy wyciągnąć z historii?

Między innymi te pytania będą towarzyszyły nam podczas debaty z udziałem dr Dominiki Kozłowskiej, prof. Magdaleny Środy, prof. Małgorzaty Szpakowskiej i prof. Eleonory Zielińskiej. Moderację poprowadzi Kazimiera Szczuka.

Serdecznie zapraszamy!

7 grudnia 2016, godz. 19.00
PaństwoMiasto, ul. Andersa 29

--
PODZIEMNE MIASTO KOBIET to cykl debat, wykładów i projekcji filmowych wokół czarnego protestu. Planujemy comiesięczne spotkania tak z udziałem wybitnych naukowczyń i działaczek, jak również z osobami, które dopiero zaczęły walkę o prawa kobiet w Polsce.

Cykl zainicjowany przez Warszawskie Dziewuchy rozpoczęła projekcja filmu "Podziemne państwo kobiet".

Pod koniec października, podczas Debaty strajkowej "#CzarnyProtest i co dalej?" na temat praw reprodukcyjnych, jak i bieżących wydarzeń w naszym kraju dyskutowały: Barbara Baran (Dziewuchy dziewuchom), Ewa Borguńska (Protest kobiet), Agata Czarnacka (OSK, Ratujmy Kobiety), Agnieszka Czerederecka (OSK, KOD Kobiety), Joanna Filipczak-Zaród (Dziewuchy dziewuchom), Krystyna Kacpura (Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny), Anna Karaszewska (Stowarzyszenie Kongres Kobiet), Elżbieta Korolczuk (Akcja Demokracja), Kamila Majer (OSK, Warszawskie Dziewuchy Dziewuchom), Katarzyna Paprota (Razem), prof. Monika Płatek (Uniwersytet Warszawski), Bożena Przyłuska (OSK, Marsz Godności), Magdalena Rutkowska (.Nowoczesna), Kazimiera Szczuka. Rozmowę poprowadziły Agnieszka Graff i Magda Staroszczyk.

--
WARSZAWSKIE DZIEWUCHY DZIEWUCHOM to lokalna grupa ruchu Dziewuchy Dziewuchom. Organizujemy akcje, wydarzenia, warsztaty, zbiórki; prowadzimy lobbing na rzecz praw kobiet. W szeregi Dziewuch wstępują kobiety w każdym wieku, pochodzące z całej Polski, różniące się pod względem światopoglądu, ale wszystkie skupione jesteśmy na jednym celu, którym jest walka o prawa reprodukcyjne kobiet w Polsce. Dla wielu z nas ten ruch to pierwszy głos sprzeciwu, pierwsze tak silne zaangażowanie w naszym życiu. Kobiety, ale także wielu mężczyzn, którzy zjednoczyli się pod hasłem Dziewuchy Dziewuchom, w 2016 roku zainicjowali ogólnopolski ruch na wielką skalę.