Wydarzenia

Festiwal Równe Prawa do Miłości


Data wydarzenia: 11-19.02.2017
Miejsce: Warszawa , mazowieckie
Organizowane przez: Stowarzyszenie bez!miar

Alternatywa dla walentynek
już po raz jedenasty
w Warszawie

 

W najbliższą sobotę rusza 11. edycja Festiwalu Równe Prawa do Miłości, trwająca 9 dni impreza kulturalna, której celem jest pokazanie, jak różnorodna może być miłość międzyludzka. Nazywany „alternatywą dla walentynek” skupia przeszło 23 wydarzeń: od warsztatów, przez pokazy filmowe po imprezy taneczne, w tym roku realizowane pod wspólnym hasłem „Płeć nie gra roli”.

Festiwal Równe Prawa do Miłości rozpocznie się 11 lutego warsztatami performatywnymi, podczas których uczestniczy/-czki posiądą umiejętność prowadzenia dialogu na trudne i społecznie kontrowersyjne tematy – stąd też nazwa zajęć – Teatr Dialogu. Spotkanie prowadzone przez członkinie Damskiego Tandemu Twórczego odbędzie się na terenie Stołu Powszechnego. Zresztą to niejedyne warsztaty, które ugoszczą „piwnice” Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera. Już następnego dnia będzie można tam wziąć udział w zajęciach wokalnych autorstwa Zosi Hołubowskiej, a w same walentynki przeprowadzane zostaną warsztaty z pisania. Podczas festiwalowej edycji warsztatów z pisania uczestnicy/-stki zabiorą się za listy i to do nie byle kogo. Ich adresatami staną się osoby lgbtq-fobiczne.

Od poniedziałku do soboty codziennie w Kinotece odgrywane będą produkcje oscylujące wokół tematyki performatywności płci. Z okazji xi edycji imprezy bilet na pojedynczy seans kosztuje zaledwie 11 pln. Wyjątkiem stanowi sobotni, premierowy pokaz filmu „Kiki” w reżyserii Sary Jordenö, który zdominował zeszłoroczny festiwal filmowy w Berlinie oraz Sundance Film Festival. On także stanowi część większego cyklu pod tytułem „Vogue Day”, czyli dnia pełnego wy- darzeń, w tym warsztatów oraz imprez, zainspirowanych kulturą tańca vogue, która narodziła się w nieheteronormatywnej, kolorowej społeczności Nowego Jorku w latach 70. To o niej właśnie śpiewała przed laty Madonna w swoim przeboju „Vogue”.

Dla tych, którzy poszukują wiedzy na temat społeczności lgbtq w Polsce przygotowano trzy spotkania o kompletnie różnej tematyce. Najpierw 15 lutego będzie można przyjść do Menory na Pl. Grzybowskim, by posłuchać mini-wykładów o języku osób nieheteronormatywnych. Dzień później swoją pracę od kuchni zaprezentuje Kampania Przeciw Homofobii – największa organizacja lgbtq w kraju. Natomiast w piątek w lokalu państwomiasto odbędzie się dyskusja dotycząca transpłciowej młodzieży w szkołach, niezwykle istotny, lecz pomijany w powszechnym dyskursie temat.

Jeżeli ktoś chciałby poznać organizatorów i organizatorki festiwalu osobiście, zachęcamy do zjedzenia z nami w weekend lunchu w Między Nami – zaprasza koordynator festiwalu, Patryk Śledziński. Jest on także członkiem zarządu Stowarzyszenia bez!miar, głównego organizatora imprezy. – W tym roku otrzymaliśmy dużo wsparcia od stołecznych instytucji kultury. Wciąż jednak brakuje pomocy na promowanie kultury osób lgbtq ze strony miasta. Dlatego ruszyliśmy z kampanią crowdfundingową na stronie zrzutka.pl – wyjaśnia. Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na fanpage’u imprezy: Festiwal Równe Prawa do Miłości lub na stronie www.frpdm.bezmiar.org.pl

Pokaz filmów

Festiwal Równe Prawa do Miłości oraz stołeczna Kinoteka zapraszają na cykl pokazów filmowych kręcących się wokół tematyki performatyki płci. Z okazji jedenastej edycji festiwalu bilet na pojedynczą projekcję kosztować będzie zaledwie 11 złotych.

Performatyka płci, czyli to jaką rolę odgrywamy, wcielając się (lub będąc wcielonym) w konkretną płeć, to wątek, który zdominował nauki społeczne przez ostatnie kilka dekad. Kultura poznała go dobrze i przewertowała już wieki temu – przełamywanie płciowych konwenansów znamy z teatru, malarstwa, mody czy muzyki, a podczas Festiwalu Równe Prawa do Miłości zaprezentowanych zostanie 5 najciekawszych propozycji kinematograficznych.

Seanse odbywać się będą od 13 do 17 lutego, codziennie od godziny 17:45.

Harmonogram projekcji:
13/02 | 17:45 | Viva | 1h 40min
14/02 | 17:45 | Made in Bangkok | 1h 15min
15/02 | 17:45 | Coś się musi stać | 1h 30min
16/02 | 17:45 | Dyke Hard | 1h 34min
17/02 | 17:45 | Pożądanie cię wyzwoli | 1h 32min

Do cyklu wprowadzi nas kubański dramat „Viva” o trudnej relacji wschodzącej gwiazdy sceny dragowej (tytułowej Vivy) z ojcem, byłym pięściarzem. W Święto Zakochanych o świecie międzynarodowych konkursów Miss Trans w filmie „Made in Bangkok” opowie Morgana – transpłciowa modelka z Meksyku. Następnego dnia „Coś się musi stać” – historia pary, która ma problem ze swoją tożsamością, lecz jest pewna uczucia, jakie ją łączy. W czwartek 16 lutego nieziemsko queerowa komedia klasy B ze Szwecji, czyli „Dyke Hard”, a na zakończenie cyklu przeniesiemy się do Berlina, którego nocna scena klubowa woła do przyjezdnych „Pożądanie cię wyzwoli”.

Festiwal Równe Prawa do Miłości to alternatywa dla mainstreamowych Walentynek ukazujących miłość jedynie jako bajkowe uczucie jego do niej (lub odwrotnie). To jedyny tego typu projekt, który tworzy ofertę kulturalno-edukacyjną, obejmującą spektakle, pokazy filmowe, warsztaty, debaty i imprezy, skierowaną do osób niemieszczących się w heteronormie, jak i do tych pragnących poszerzyć swoje horyzonty.

Tegorocznej, jedenastej edycji festiwalu przyświeca hasło „Płeć nie gra roli”.

Do pobrania:

Afisz [kliknij, żeby powiększyć]
Afisz festiwalu

Ulotka str. 1 [kliknij, żeby powiększyć]

Ulotka str. 2 [kliknij, żeby powiększyć]

TRZY PLAKATY [w pliku .zip 6 MB]