Wydarzenia

DUCHOWE ŚWIADECTWA KOBIET NIEHETERONORMATYWNYCH: panel dyskusyjny i film niespodzianka!


Data wydarzenia: 20.12.2014
Miejsce: Warszawa, ul. Mokotowska 29A, Fundacja Feminoteka , mazowieckie
Organizowane przez: Kobieta Niehetronormatywna

Duchowość aspiruje do podstawowych wymiarów ludzkiej egzystencji. Jednocześnie najtrudniej poddaje się opisowi i naukowej refleksji. Doświadczenie religijne, będąc jednym z aspektów szeroko rozumianej duchowości, dla wielu wydaje się płaszczyzną najgłębszego rozwoju i wyzwolenia.

Jednak niektóre z nas jawnie kontestują tradycyjne systemy religijne, uznając, iż są one orężem znienawidzonego patriarchatu, z którym nie sposób podejmować dialog. Są też takie, które szukają swojego miejsca w duchowościach kobiecych (często boginicznych), w których upatrują źródła zagubionej mocy i siły. Inne lekceważą te dylematy i z pobłażaniem patrzą na wszelkie formy religijności. Bez względu na to, gdzie jesteśmy na tej mapie poglądów, niemal wszystkie pytamy o SENS WSZYSTKIEGO...

O tym, jakie są kierunki naszych poszukiwań i co z nich wynika, będziemy rozmawiały na najbliższym spotkaniu, które podzieliłyśmy na dwie części.

17:00-19:00 PANEL DYSKUSYJNY z udziałem:

Doroty Hall, antropolożki kultury i socjolożki, adiunkt w Zakładzie
Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Od 2011 roku
prowadzi projekt akademicki o religii i nieheteronormatywności w Polsce, obecnie przygotowuje książkę na ten temat.

Joanny Czopnik, absolwentki judaistyki na UJ oraz Pardes Educators Program w Jerozolimie. Przez kilka lat uczyła przedmiotów judaistycznych w liceum w Baltimore (USA), a obecnie uczy Kultury Żydowskiej w Warszawie. W przeszłości związana z ruchem ortodoksyjnym, a od kilku lat z nurtem postępowym judaizmu.

Agnieszki Wiciak, z wykształcenia historyczki, współzałożycielki grupy chrześcijan LGBT pod nazwą „Wiara i Tęcza”, współorganizatorki drugiej edycji O'LESS Festiwalu pt. Duchowość, aktywistki ruchu LGBT, która współpracuje, m.in. ze stowarzyszeniem Lambda Warszawa.

Prowadzenie: Agnieszka Barszcz

W trakcie dyskusji zostaną również odczytane fragmenty książki „Niech nas usłyszą” pod red. Randi O. Solberg, w której wierzące lesbijki z większości krajów Europy opowiadają historie godzenia swojej seksualności z wiarą.

19:30 FILM „Pobożna” reż. Diana Neille, Sana Gulzar, USA 2011, dok., 37 min.

Film opowiada o życiu siedmiu kobiet z Nowego Jorku i New Jersey, które starają się pogodzić swą odmienną seksualność z tradycyjnie ortodoksyjnym judaizmem. Ich wiara zawsze bardzo ostro potępiała homoseksualizm. Dowiedz się w jaki sposób Chani, Pam, Elissa, Hayley, Lina i "Miriam" poradziły sobie z byciem „nieakceptowanymi”, jednocześnie pozostając wierne rygorystycznej wierze i swojej wspólnocie.

Całemu wydarzeniu towarzyszyła będzie performatywna instalacja, stanowiąca część ubiegłorocznej edycji O'LESS Festiwalu. Duchowość.

Do zobaczenia w Feminotece! :)