Wydarzenia

Autorytaryzm młodego pokolenia. Debata o zakresie, przejawach i przyczynach zjawiska


Data wydarzenia: 25.02.2016, godz. 18:00
Miejsce: Warszawa , mazowieckie
Organizowane przez: Kwartalnik BEZ DOGMATU

Redakcja kwartalnika kulturalno-politycznego „Bez Dogmatu” zaprasza na spotkanie "Autorytaryzm młodego pokolenia. Zakres, przejawy i przyczyny zjawiska".

25 lutego 2016 r. o godzinie 18:00

Centrum im. Ignacego Daszyńskiego

ul. Ujazdowskie 20, 00-478 Warszawa

 

W ostatnich latach wśród młodego pokolenia Polaków obserwujemy coraz wyraźniejszą prawicową radykalizację postaw politycznych. Autorytaryzm a także ideologia nacjonalistyczna odgrywają większą niż dawniej rolę w życiach swych młodych wyznawców. Pragniemy przyjrzeć się zakresowi, przejawom oraz przyczynom tych niepokojących zjawisk. Z jakich grup społecznych wywodzą się młodzi Polacy głosujący na skrajną prawicę? Kim są młodzi korwiniści? Czy liberalizm może być autorytarny? Czy postawy autorytarne młodego pokolenia mają związek z programem edukacyjnym obowiązującym w polskich szkołach? Jak ma się płeć do autorytaryzmu? Czym różni się „antysystemowość” prawicy od antysystemowości lewicy? Czy i jak lewica może przejąć młodzieżowy bunt i powstrzymać wzbierającą falę faszyzmu? To tylko niektóre pytania, na które będziemy się starali odpowiedzieć.


W dyskusji udział wezmą:

(1) Katarzyna Szumlewicz (pedagożka, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW)

(2) Tomasz Wrzosek (socjolog, Akademia Humanistyczna w Pułtusku)

(3) Marcin Sińczuch (socjolog, ISNS UW, Ośrodek Badań Młodzieży)

(4) Piotr Rymarczyk (socjolog, członek redakcji „Bez dogmatu”)

Spotkanie odbędzie się we czwartek 25 lutego o godz. 18:00 w warszawskiej siedzibie Centrum Daszyńskiego przy al. Ujazdowskich 20/6 (niedaleko pl. Trzech Krzyży).

W jego trakcie będzie można nabyć najnowszy numer kwartalnika „Bez Dogmatu” zatytułowany „Wyroby demokratyczne”.

Wstęp wolny.