Wydarzenia

AUTONOMIA PACJENTEK A PRAKTYKA LEKARSKA


Data wydarzenia: 30.06.2017
Miejsce: Warszawa , mazowieckie
Organizowane przez: Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER

W imieniu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER zapraszamy serdecznie do udziału w konferencji „Autonomia pacjentek a praktyka lekarska. Środowisko lekarskie w debacie o prawie kobiet do przerywania ciąży”.

Podczas konferencji przedstawimy wyniki badań, które w 2016 i 2017 roku Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER przeprowadziła wśród lekarzy ginekologów w całej Polsce (wywiady pogłębione) na temat ich postaw wobec obowiązującego prawa w zakresie przerywania ciąży i możliwości jego zmiany (liberalizacji lub zaostrzenia). Podczas konferencji chcemy się zastanowić nad możliwościami wypracowania współpracy ze środowiskiem lekarskim na rzecz większego zaangażowania lekarek i lekarzy w promowanie praw pacjentek i ich autonomii w zakresie podejmowania decyzji. Przyjrzymy się również dobrym praktykom z innych krajów, gdzie taka współpraca została nawiązana.

Zapraszamy również do udziału w warsztatach towarzyszących konferencji, które odbędą się 1 lipca w godz. 10.00-14.00, również w Centrum Konferencyjnym „Zielna”, ul. Zielna 37. Warsztaty adresowane są do studentek i studentów medycyny, którzy planują specjalizację ginekologiczno-położniczą, lekarzy i lekarek odbywających staż, oraz osób zainteresowanych problematyką praw reprodukcyjnych.

Badania i konferencja oraz warsztaty są częścią projektu „Sojusznicy czy przeciwnicy? Jak przekonać środowisko lekarskie w Polsce do poparcia praw reprodukcyjnych?”, którego celem jest poznanie nastawienia lekarzy do obowiązującego prawa dotyczącego przerywania ciąży, proponowanych zmian, a także czynników, które mogłyby skłonić lekarzy do przyjęcia bardziej liberalnego podejścia do praw reprodukcyjnych. Projekt jest realizowany przy wsparciu Fundacji Open Society Institute we współpracy z Human Rights Initiative of the Open Society Foundations.

Prosimy o potwierdzenie mailem udziału w konferencji i warsztatach do 28 czerwca 2017 roku: [email protected]org.pl

Program konferencji:

10.00-10.10 – powitanie: Agnieszka Grzybek, Anna Czerwińska, koordynatorki projektu „Sojusznicy czy przeciwnicy? Jak przekonać środowisko lekarskie w Polsce do wspierania praw reprodukcyjnych i seksualnych?"

10.10-11.00 – dr Magdalena Grabowska, Zróżnicowanie, strach i konformizm. Lekarze w debacie na temat prawa kobiet do przerywania ciąży: wyniki badań jakościowych

11.00-12.30 – Panel komentujący wyniki badań z udziałem:
prof. Eleonory Zielińskiej, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski
prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś – prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (tbc)
dr n. med. Medard Lech
lek. Natalia Jakacka
Moderacja: Anna Czerwińska, Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER

12.30-13.30 – lunch

13.30-14.00 – adw. Irmina Kotiuk, Prawa reprodukcyjne w Irlandii
14.00-14.30 – Claudia Snochowska-Gonzalez, Prawa reprodukcyjne w Hiszpanii

14.30-16.00 – Dobre praktyki i możliwości współpracy ze środowiskiem lekarskim w zakresie liberalizacji prawa dotyczącego przerywania ciąży. Panel z udziałem:
dr Marek Balicki
dr Bożena Jawień
dr Tomasz Leonowicz
dr Grzegorz Południewski (tbc)
Moderacja: Agnieszka Grzybek, Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER