Wydarzenia

13 grudnia - Protest kobiet dołącza do Strajku Obywatelskiego


Data wydarzenia: 13.12.2016

13 grudnia 2016 roku to 35. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. To rocznica dramatycznego wystąpienia władzy naszego państwa przeciwko jego obywatelom.

Uczcimy ofiary tamtych wydarzeń, a także całego okresu PRL, oddamy honor ich walce o naszą wolność, walce i oporowi, który prowadzili z narażeniem własnej wolnoci, a także zdrowia i życia. Wielu z nich straciło wszystko. Teraz odbiera się im dobre imię oraz owoce swojej ofiary.

W proteście przeciwko działaniom władzy, prowadzącym Polskę prostą drogą z powrotem do systemu, którego konsekwencją stał się stan wojenny weźmiemy udział w demonstracjach obywatelskich tego właśnie dnia, 13 grudnia.

Będziemy demonstrować siłę, niezależność i mądrość kobiet, pamiętając i przypominając jak wiele opozycja czasów PRL im zawdzięcza. To dzięki Alinie Pienkowskiej, Annie Walentynowicz i Ewie Ossowskiej Solidarność stała się Solidarnością jaką znamy. To dzięki nim strajk w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku nie zakończył się po trzech dniach, a stał się początkiem wielkiej zmiany. Po prostu - po ogłoszeniu zakończenia strajku przez Lecha Wałęsę zamknęły bramy Stoczni i zażądały solidarności z resztą Polski, która wspierała strajk. To dzięki nim zostały wprowadzone najważniejsze, bo ustrojowe postulaty do listy żądań.

Po wygranej w 1989 roku walce, prawa człowieka polskich obywatelek natychmiast stały się przedmiotem handlu politycznego i manipulacji światopoglądowej, które trwają do dziś, a w ostatnich miesiącach przekraczają wszelkie granice. I dlatego najwyższa pora powiedzieć: dość!

Mówimy dość indoktrynacji naszych dzieci, odbieraniu nam prawa do decyzji o własnym życiu, odbieraniu nam godności w zdrowiu i chorobie, dyskryminacji w pracy, polityce, działalności społecznej i obyczajowości, ograniczaniu naszych praw obywatelskich. Mówimy dość przemocy i tolerowaniu przemocy, obrażaniu nas i uprzedmiotawianiu.
I wreszcie... Przypominamy o światłach awaryjnych! Jeśli ten rząd dokona zamachu na nasze zdrowie i życie poprzez wycofanie podpisu Polski pod Konwencją Antyprzemocową, jeśli Sejm lub Prezydent nie odrzucą nowelizacji Ustawy o zgromadzeniach publicznych to oświadczamy, cytując Henrykę Krzywonos: "Ten tramwaj dalej nie pojedzie"!