Kalendarz
9
Norweski sąd uznał, że polska lekarka, powołująca się na klauzulę sumienia, została słusznie zwolniona
9 lutego 2017 r.

Norweski sąd rejonowy regionu Telemark orzekł w czwartek (9 lutego), że gmina Sauherad postąpiła słusznie, zwalniając polską lekarkę za odmowę zakładania środków antykoncepcyjnych i kierowania na aborcję. Wyrok jest nieprawomocny.
(fragment artykułu)

Więcej informacji:
10
Rasistowski atak na lokal z kebabem w Katowicach
10 lutego 2017 r.

10 lutego w Katowicach doszło do ataku na lokal z kebabem. Atak miał charakter rasistowski.

Kilka dni później katowicki radny, Aleksander Uszok, poszedł z kwiatami przeprosić za ten atak.

Więcej informacji:
11
Walentynkowy foto happening "Popieram związki"
11 lutego 2017 r.

11 lutego między godziną 12:00 a 14:00 na Plac Zamkowy w Warszawie odbył się walentynkowy foto happening, zorganizowany przez Kampanię Przeciw Homofobii.

Więcej informacji:
14
Rząd przyjął projekt dotyczący koncepcji awaryjnej, wg którego hormonalne leki antykoncepcyjne mogą być sprzedawane tylko na receptę
14 lutego 2017 r.

Projekt przewiduje także, że hormonalne leki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego będą mogły być sprzedawane jedynie na podstawie recepty. Oznaczałoby to, że na receptę byłyby także pigułki tzw. antykoncepcji awaryjnej ellaOne (pigułki "dzień po", czyli antykoncepcji awaryjnej stosowanej po stosunku), które osoby powyżej 15. roku życia od 2015 r. mogły kupić bez konieczności wizyty u lekarza.
(fragment artykułu)

Więcej informacji:
17
Rada Miasta Hajnówki sprzeciwiła sie organizacji marszu środowisk nacjonalistyczno-narodowych
17 lutego 2017 r.

Rada Miasta Hajnówki w piątek (17.02) po południu niemal jednogłośnie i zdecydowanie sprzeciwiła się organizowaniu w tym mieście przez środowiska nacjonalistyczno-narodowe marszu upamiętniającego "żołnierzy wyklętych". Hajnowski burmistrz po sesji postanowił: - Nie wydam na ten marsz zgody.

Więcej informacji:
Fiński parlament całkowicie legalizuje małżeństwa jednopłciowe
17 lutego 2017 r.

"Decyzja fińskich parlamentarzystów oznacza, że pary gejów i lesbijek będą miały m.in. prawo do wspólnych nazwisk, dziedziczenia po sobie oraz do adopcji dzieci. Rejestrację związków jednopłciowych Finlandia umożliwiła już w 2002 roku. Pełnię praw przyznała im co prawda w 2014 roku, jednak przeciwnicy tego rozwiązania doprowadzili do ponownego głosowania. Po zebraniu przez obywateli 50 tys. głosów pod petycją w tej sprawie, odbyło się kolejne głosowanie. 120 deputowanych odrzuciło pomysł cofnięcia ustawy, 48 było przeciw. Tym samym w piątek 17 lutego 2017 roku Finlandia jako ostatni kraj skandynawski w pełni zaakceptowała małżeństwa homoseksualne."
(fragment artykułu "Wprost")

Więcej informacji:
19
Wielka demonstracja popierająca przyjmowanie uchodźców w Barcelonie
19 lutego 2017 r.

Na apel lewicowej burmistrz Barcelony Ady Colau w stolicy Kataloniii odbyła się w sobotę wielka manifestacja na rzecz "paktu społecznego w sprawie przyjmowania uchodźców". Przebiegała pod hasłem "Volem acolir" co znaczy po katalońsku "Chcemy przyjmować!". 300 tys. osób według organizatorów, a 180 tys. według policji, przeszło przez centrum drugiego co do wielkości i jednego z najbogatszych miast Hiszpanii na brzeg Morza Śródziemnego, aby tam oddać hołd 5 tys. uchodźców, którzy w ubiegłym roku nie dotarli do Europy, ponieważ utonęli w drodze.
(fragment do artykułu z TVN24)

Więcej informacji:
21
Sąd uchyla zakaz marszu narodowców w Hajnówce
21 lutego 2017 r.

Sąd Okręgowy w Białymstoku uchylił we wtorek (21.02) decyzję burmistrza Hajnówki o zakazie marszu nacjonalistów w tym mieście. Tym samym uwzględnił odwołanie od niej organizatora marszu.

Więcej informacji:
24
Słowenia zalegalizowała związki jednopłciowe
24 lutego 2017 r.

Związkom jednopłciowym przysługują te same prawa co heteroseksulanym, jednak poza adopcją dzieci.

Więcej informacji: