Kalendarz
2
Francja: przyjęto projekt ustawy "Równość i Obywatelstwo", wg tórego przestępstwem jest wprowadzanie kobiet w błąd w kwestii aborcji
2 grudnia 2016 r.

"Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło rządową poprawkę do wniesionego przez socjalistów projektu ustawy Równość i Obywatelstwo, która wprowadza nową kategorię przestępstw: umyślne wprowadzanie kobiet w błąd, żeby odwieść je od aborcji.

Kwestia dotyczy przede wszystkim stron internetowych „udających witryny oficjalne lub neutralne”, które szerzą „fałszywe informacje na temat dobrowolnego przerywania ciąży” – tłumaczyła minister rodziny, dzieci i praw kobiet Laurence Rossignol. Za poprawką głosowała w czwartek wieczorem lewica i duża część centrum."
(Newsweek)

Więcej informacji:
6
Komitet "Ratujmy Kobiety" Barbary Nowackiej został laureatem prestiżowej francuskiej nagrody "Dla Wolności Kobiet" imienia Simone de Beauvoir za rok 2016 r.
6 grudnia 2016 r.

To wyróżnienie dla wszystkich, którzy w październiku, praktycznie na całym świecie, demonstrowali w obronie godności i praw Polek, w szczególności praw reprodukcyjnych", mówi OKO.press Barbara Nowacka

Więcej informacji:
7
Minister pracy Elżbieta Rafalska jest za wypowiedzeniem konwencji antyprzemocowej
7 grudnia 2016 r.

"Resort pracy jest „za”. Minister Rafalska mówi nam, że opowiada się za wypowiedzeniem konwencji."

Więcej informacji:
Malta pierwszym krajem Europy, który zakazuje "leczenia" osób homoseksualnych
7 grudnia 2016 r.

• Nowa ustawa zakazuje tzw. terapii konwersyjnej
• Za jej przeprowadzanie grozi kara grzywny i więzienia

8
Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania za wypowiedzeniem konwencji antyprzemocowej
8 grudnia 2016 r.

Adam Lipiński, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, oznajmił, że jest za wypowiedzeniem tzw. konwencji antyprzemocowej.

12
Projekt Ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności, ustawy o opłacie skarbowej oraz ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego, godzi w kobiety
12 grudnia 2016 r.

"1. W Ustawie o ewidencji ludności uchyla, a więc cofa się przepisy związane ze zniesieniem obowiązku meldunkowego. Miały przestać obowiązywać, nie przestały. Obowiązkowy meldunek jest symbolem czasów komunizmu i ubeckiej kontroli. Ustawa przewidziała więc stopniowe odejście od tego. PiS z mową pełną frazesów o zwalczaniu komunizmu przywraca narzędzia ze złej przeszłości. Znów od meldunku zależeć może podjęcie pracy, wynajęcie mieszkania, przyjęcie do szkoły, uzyskanie pomocy lekarskiej. Znów grozi różnicowanie sytuacji prawnej, stawiając w gorszej sytuacji tych, którzy meldunku nie mają i z różnych powodów uzyskać nie mogą (np. ludzie opuszczający więzienia i szpitale czy wymeldowane dorosłe dzieci bez własnego mieszkania). 

2. Projekt przewiduje też zmianę w Ustawie o opłacie skarbowej. Usuwa ewidencję wydanych i utraconych dowodów osobistych. Projektodawca nie wyjaśnia, jaki jest sens i cel tej zmiany. Nie tłumaczy, co za takim rozwiązaniem przemawia. Może jest gdzieś przeniesiona? Jeśli nie ma takiej ewidencji, to wrócą pożyczki na skradzione lub zgubione dowody. 

3. I wreszcie, last but not least, Projekt wprowadza propozycje zmian w Prawie o aktach stanu cywilnego. To młode prawo. Weszło w życie Ustawą z dnia 28 listopada 2014 r. (Dz. U. z 2014 poz. 1741). Jeszcze nie okrzepło, a już było wielokrotnie zmienione. Kiepsko to świadczy o legislatorach. Wciąż zmieniane prawo utrudnia stabilność i rozeznanie. W dodatku, mimo kilku nowelizacji, pozostawiono niechlujne błędy. W Prawie o aktach stanu cywilnego mowa o tym, że pewne przepisy (a dokładnie te w art. 11 ust. 3a-3e i ust 4c) wejdą w życie z 1 stycznia 2018 r. Szkopuł w tym, że w art. 11 takich przepisów nie ma. Może chodzi o art. 114 Ustawy o aktach stanu cywilnego? To właśnie ten przepis rozszerza katalog danych zbieranych na temat zmarłego dziecka."
(fragment)

 

Ustawa ma wejśc w życie 1 stycznia 2018 r.

Więcej informacji:
Magazyn "Foreign Policy" nagrodził Barbarę Nowacką (Ratujmy Kobiety) i Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk Ipartia Razem)
12 grudnia 2016 r.

Polki otrzymały wyróżnienie w kategorii "the challengers", co można przetłumaczyć jako "prowokatorzy" lub "kwestionujący coś". Barbarę Nowacką i Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk nagrodzono za "nauczenie Warszawy pokory" przez organizację protestów kobiet, w tym Czarnego Poniedziałku. Jak przypomina "Foreign Policy", Jarosław Gowin kilka dni po proteście stwierdził, że "dał on nam do myślenia i nauczył pokory".

Więcej informacji: