Kalendarz
9
Nigeria delegalizuje obrzezanie dziewczynek
9 czerwca 2015 r.

Od ponad miesiąca rytualne obrzezanie kobiet jest nielegalne w Nigerii. Była to jedna z ostatnich decyzji ustępującego prezydenta Goodlucka Jonathana.

Obrzezanie, czyli klitoridektomia, a w skrócie FGM (female genitale mutilation), polega na częściowym lub całkowitym usunięciu zewnętrznych narządów płciowych kobiety. W skrajnych przypadkach usuwa się również skórę ze ścianki pochwy, a na koniec zaszywa wejście do waginy i pozostawia mały otwór. Zabieg wykonuje się u dziewczynek w różnym wieku - od noworodków po nastolatki. Najczęściej przeprowadzany jest bez znieczulenia i zachowania wystarczającej higieny. Wykonują go kobiety.
(fragment z artykułu w Wysokich Obcasach)

Więcej informacji:
24
Sejm przyjął ustawę o in vitro
24 czerwca 2015 r.

Sejm uchwalił ustawę o leczeniu niepłodności, która reguluje stosowanie zapłodnienia metodą in vitro. Poparło ją 261 posłów, przeciwko było 176. Głosowaniu przyglądała się pierwsza Polka urodzona dzięki metodzie in vitro. Po przyjęciu ustawy rozpłakała się ze szczęścia.
- Dotrzymałam słowa. Ustawa o in vitro jest - mówiła krótko po głosowaniu premier Ewa Kopacz. - To wielki sukces polskiej wolności, zbawienie dla ludzi, którzy mają wielki problem. Szansa na kawałek swojego szczęścia - dodawała.

Chwilę wcześniej 261 posłów PO, PSL, SLD, Ruchu Palikota i niezrzeszonych zagłosowało za przyjęciem ustawy o leczeniu niepłodności. Ustawę poparł niemal cały klub Platformy i połowa posłów klubu ludowców. Przeciw było 176 parlamentarzystów PiS i Zjednoczonej Prawicy. Sześciu posłów wstrzymało się od głosu.

Rządowy projekt ustawy o leczeniu niepłodności ma uregulować zasady stosowania zapłodnienia metodą in vitro. Zakłada, że z procedury in vitro będą mogły korzystać małżeństwa oraz osoby we wspólnym pożyciu potwierdzonym zgodnym oświadczeniem. Procedura będzie dostępna po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych przez co najmniej rok. Ustawa trafiła do Senatu.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,18246241,Sejm_przyjal_ustawe_o_in_vitro__Kopacz__Dotrzymalam.html#ixzz3e77V4vtj