Kalendarz
7
Atak na redakcję czasopisma CHARLIE HEBDO
7 stycznia 2015 r.

Satyryczny francuski tygodnik "Charlie Hebdo", który stał się w środę celem zamachu, to pismo o profilu lewicowo-libertariańskim. Ostrze satyry często wymierzał w religię, zwłaszcza w radykalny islam; jeszcze częściej szydził z polityków, z lewicy i prawicy.
(www.polskieradio.pl)

8
Komisja Europejska dopuszcza tzw. "pigułki dzień po" (awaryjna antykoncepcja) do sprzedaży bez recepty
8 stycznia 2015 r.

Komisja Europejska dopuściła do sprzedaży pigułek bez recepty, jednak w gestii każdego z krajów pozostaje czy taką zgodę wyrazi. W Poslce na pewno nie obejdzie się bez sporów, pytanie, czy w ogóle jest szansa, żeby taka sprzedaż weszła w życie. Zwłaszcza w kontekście tego co dzieje się z Konwencją antyrzemocową.

Powstał już jednak ruch poparcia dla tej sprzedaży i zbierane są podpisy pod petycją link do petycji
oraz strona informacyjna na FB

14 stycznia Ministerstwo zdrowia ogłosiło, że pigułki dostępne będa w Polsce bez recepty. (link do artykułu poniżej)

9
XVIII DZIEŃ JUDAIZMU W KOŚCIELE KATOLICKIM W POLSCE
9 stycznia 2015 r.

"Obchody Dnia Judaizmu w 2015 r. trwają w dniach 9-25 stycznia 2015 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii."

11
23. finał WOŚP - może to nie jest do końca wiadomość z obszaru, którym się zajmujemy, ale...
11 stycznia 2015 r.

... przy takich atakach nienawiści, sączącego się jadu i wiader wylanych pomyj i pomówień głównie ze strony osób które wydawałoby się, że powinny się cieszyć z tak wielkiej akcji charytatywnej, solidarności społecznej i atmosferze przyjaźni, miłości i radości, która przeważa w tym dniu w naszym kraju (nawet narzekanie gdzieś znika) - dajemy wyraz swojemu wsparciu dla WOŚP.

Więcej informacji:
12
Rocznica likwidacji obozu cygańskiego w łódzkim getcie
12 stycznia 2015 r.

12 stycznia z obozu cygańskiego w łódzkim getcie wywieziono do obozu w Chełmnie nad Nerem ostatni transport ludzi. Obóz istniał trzy miesiące, w czasie jego likwidacji zamordowano 4300 Romów i Sinti. Nie ocalał nikt.
(fragment artykułu w GW, link poniżej)


13
Protest opiekunów niepełnosprawnych - dorosłych i dzieci
13 stycznia 2015 r.

Protest opiekunów niepełnosprawnych osób dorosłych pod Kancelarią Premiera. Dołączyli do nich opiekunowie i opiekunki niepełnosprawnych dzieci. Domagają się przywrócenia świadczenia pielęgnacyjnego.

19
Dzień Martina Luthera Kinga
19 stycznia 2015 r.

Dzień Martina Luthera Kinga (Martin Luther King Day) ogłoszono świętem federalnym w 1986 roku. Wiele stanów długo go nie uznawało twierdząc, że postać czarnego bojownika dzieli społeczeństwo. W 1994 roku Kongres USA ustanowił święto Kinga jako "krajowy dzień służby społecznej", czyli ochotniczej pracy na rzecz swej społeczności.

21
Guadalupe z Salwadoru, skazana za poronienie na 30 lat, został w końcu zwolniona z więzienia po 7 latach
21 stycznia 2015 r.

Aresztowana za poronienie w wieku lat 18 Guadalupe i skazana na 30 lat, została w końcu, po 7 latach, zwolniona z więzienia. W pierwszym głosowaniu w Kongresie (16 stycznia) zabrakło 1 głosu by przegłosować jej uwolnienie. Udało się to 21 stycznia. W Salwadorze represyjne prawo całkowicie zakazujące przerywania ciąży skazuje na wiele lat więzienia kobiety które miały poronieie. Bardzo często czyn kwalifikowany jest jako "morderstwo" i wyroki sięgają kilkudziesięciu lat. Poniżej linki do artykułów opisujących konsekwencje takiego prawa.

27
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
27 stycznia 2015 r.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest na całym świecie  w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau - 27 stycznia