Kalendarz
1
Tęcza w pełnej krasie wraca na pl. Zbawiciela
1 maja 2014 r.
W dniu 1 maja 2014 roku weszła w życie nowa ustawa o cudzoziemcach wprowadzająca uregulowania prawno-pobytowye cudzoziemców/czyń zidentyfikowanych jako ofiary handlu ludźmi.
1 maja 2014 r.

W dniu 1 maja 2014 roku weszła w życie nowa ustawa o cudzoziemcach, wprowadzająca istotne zmiany w zakresie uregulowań prawno-pobytowych cudzoziemców zidentyfikowanych na terytorium Polski jako ofiary handlu ludźmi. Ustawa wprowadza także zmiany w ustawie o Straży Granicznej, zgodnie z którymi funkcjonariusze Straży Granicznej będą uprawnieni do ścigania sprawców przestępstwa handlu ludźmi (art. 470).
(opis ze strony http://handelludzmi.eu/ )

Więcej informacji:
4
4-10 maja 2014 r. ŚWIATOWY TYDZIEN DZIAŁAŃ NA RZECZ EDUKACJI (Global Action Week)
4 maja 2014 r.

W 2014 prowadzone na całym świecie kampanie prowadzoe będą pod hasłem: Równe Prawa, Równe szanse: Edukacja i Niepłnosprawność

5
EUROPEJSKI DZIEŃ WALKI Z DYSKRYMINACJĄ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
DZIEŃ EUROPY
5 maja 2014 r.

Obchodzony w krajach Rady Europy, które nie są czlonkami Unii Europeskiej. Dzień ten obchodzony jest jako DZIEŃ TOLERANCJI, PRAW CZLOWIEKA I INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ. W krajach UE to święto obchodzone jest 9 maja.

Więcej informacji:
6
Rusza kampania Amnesty International MOJE CIAŁO A PRAWA CZŁOWIEKA
6 maja 2014 r.
8
8-10 maja 2014 r. I OŚWIĘCIMSKIE FORUM PRAW CZŁOWIEKA
9
9-18 maja 2014 r. KRAKOWSKI QUEEROWY MAJ
9 maja 2014 r.
Więcej informacji:
9-10 maja 2014 VI Kongres Kobiet
9 maja 2014 r.
Więcej informacji:
LGBTQ / Gender / Feminizm na 11.PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL
9 maja 2014 r.
10
Marsz Równości w Krakowie
13
Tęczowa Europa 2014
13 maja 2014 r.

Stowarzyszenie ILGA EUROPE opublikowało doroczny raport na temat praw osób LGBTI w Europie. Polska w podsumowaniu raportu zajmuje 30. miejsce pod względem przyjazności dla osób LGBTI - za Chorwacją, Ruminią, Bułgarią, Serbią, Maltą, Słowacją i Czechami. Najwyżej ocenionym krajem jest Wielka Brytania najniżej - Rosja.

17
MARSZ SZMAT 2014
Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią i Transfobią
17 maja 2014 r.

Obchodzony na pamiątkę wykreślenia 17 maja 1990 roku homoseksualizmu z listy chorób Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Więcej informacji:
23
Pierwsze ogólnopolskie obchody Dnia Róznorodności
25
Feministiskt initiativ (FI), szwedzka partia feministyczna po raz pierwszy weszła do Parlamentu Europejskiego z wynikiem 7%
Soraya Post - pierwsza Romka w Parlamencie Europejskim
25 maja 2014 r.

Mandat do PE ze Szwecji po raz pierwszy zdobyła Romka Soraya Post z Inicjatywy Feministycznej. Partia ta odniosła sukces, sprzeciwiając się nacjonalistycznym Szwedzkim Demokratom, którzy chcą wydalenia żebrzących Romów z kraju.
Pochodząca z Goeteborga 57-letnia Post działa na rzecz praw człowieka, przez wiele lat była rzecznikiem społeczności romskiej w Szwecji i w Europie. Jeszcze do 2011 roku jej nazwisko oraz dane jej dzieci i wnuków wraz z 4 tys. innych Romów widniały w nielegalnym rejestrze szwedzkiej policji. Na matce Sorayi w 1958 roku dokonano przymusowej aborcji i sterylizacji, za co 40 lat później szwedzkie państwo wypłaciło odszkodowanie.

"W europarlamencie reprezentować będę różne grupy, które są marginalizowane, w tym Romów" - powiedziała Soraya Post Radiu Romano, romskiej redakcji publicznego Szwedzkiego Radia. W PE Soraya chce m.in. walczyć o uznanie dyskryminacji Romów za szczególną formę rasizmu.

27
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła dzisiaj śledztwo ws. domniemanego podżegania do gwałtu oraz pochwalania pedofilii przez prezesa Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke
28
Międzynarodowy Dzień Działań na rzecz Zdrowia Kobiet
Ponad 3000 lekarek i lekarzy podpisało "Deklarację wiary"
28 maja 2014 r.

Sześciopunktowa "Deklaracja Wiary Lekarzy" - jako wotum wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II, to pomysł Wandy Półtawskiej, lekarza i wieloletniej przyjaciółki Karola Wojtyły, późniejszego papieża.

W deklaracji lekarze i studenci medycy zobowiązują do wierności własnemu, chrześcijańskiemu sumieniu, które ma pierwszeństwo przed prawem stanowionym. Wotum medyków w duchowej stolicy Polski to odpowiedź na opublikowanie pod koniec zeszłego roku przez Komitet Bioetyki PAN stanowiska w sprawie granic powoływania się przez lekarzy na klauzulę sumienia przy odmowie udzielania świadczeń medycznych. Zdaniem komitetu lekarze tej klauzuli nadużywają, stawiając własne sumienie przed prawem pacjenta wynikającym z ustaw.

Tymczasem wyryta w kamieniu deklaracja głosi, że "ludzkie ciało i życie, będące darem Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci". Podpisy pod deklaracją były zbierane przez internet, jak również podczas jasnogórskiego spotkania służby zdrowia. "Jakże inaczej moglibyśmy wyrazić naszą wdzięczność jak nie przez jasne, otwarte przyznanie się do Jego nauki - do nauczania Kościoła katolickiego" - napisała Wanda Półtawska w apelu o podpisanie deklaracji.

Sejm znów zajmie się projektami ustaw o związkach partnerskich
29
Transpłciowa aktorka i aktywistka LGBT Laverne Cox na okładce magazynu TIME
30
Konferencja prasowa organizacji wchodzących w skład Koalicji na Rzecz Równych Szans ws. powołania nowego/nowej Pełnomocnika/Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania
30 maja 2014 r.
31
Pierwsza w historii Parada Równości na Cyprze