Kalendarz
1
Trzecia rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej
1 marca 2014 r.
6
Pokaz filmu "Moimi oczami" oraz debata "Skąd się bierze przemoc wobec kobiet?"
6 marca 2014 r.

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego, Instytut Spraw Publicznych oraz Radio TOK FM zapraszają na debatę "Skąd się bierze przemoc wobec kobiet?" oraz specjalny pokaz filmu "Moimi Oczami".

Zaproszenie do udziału w debacie przyjęły między innymi: prof. Eleonora Zielińska , karnistka z Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim, Joanna Piotrowska z Fundacji Feminoteka, Ewelina Bazyluk, psycholożka ze Stowarzyszenia Niebieska Linia.

Spotkanie organizowane jest z inicjatywy Parlament Europejski - Biuro w Polsce wspólnie z Instytut Spraw Publicznych oraz Radio TOK FM.

8
Manifa Trójmiejska - 21 lat zakazu aborcji. To ma być solidarność?
8 marca 2014 r.


Uczestnicy Trójmiejskiej Manify wyszli na ulice Gdańska, postulując m.in. o przywrócenie prawa do aborcji, parytety w polityce, ustanowienie małżeństw dla osób tej samej płci, godne warunki życia dla osób starszych. Za nimi podążali przedstawiciele środowisk skrajnie prawicowych związanych z ONR.

Trójmiejska Manifa 2014 ruszyła spod Złotej Bramy w kierunku placu "Solidarności". Głównym hasłem było: "21 lat zakazu aborcji. To ma być solidarność?". Nawiązując do ruchu "Solidarności", organizatorzy odczytali 21 własnych postulatów, m.in.: przywrócenie prawa do aborcji, ratyfikowanie Konwencji Rady Europy w sprawie Przemocy Wobec Kobiet, wprowadzenie darmowej antykoncepcji, aborcji i prawa do sterylizacji, wprowadzenie edukacji seksualnej w szkołach, parytet w polityce, przerwanie szkół publicznych, zagwarantowanie godnych warunków życia osobom starszym.

Pod Ratuszem Głównego Miasta odbyła się kontrmanifestacja zorganizowana przez Brygadę Pomorską Obozu Narodowo-Radykalnego. Pikietę zgłoszono w urzędzie miasta jako "protest przeciwko niszczeniu rodziny, mordowaniu dzieci i ideologii gender". Kontrmanifestanci szli potem za Manifą, krzycząc: "Feministki do kopalni", "Cała Polska się z was śmieje - feministki, lesby, geje", "Zakaz pedałowania", "Gdzie Trynkiewicz?".10 raz przeszła manifa ulicami Gdańska organizuje ja Trójmiejska Akcja Kobieca

VII Śląska Manifa przeszła ulicami Katowic - Przemoc Domowa, Sprawa Publiczna
8 marca 2014 r.

Katowice: Przemoc to problem zamiatany pod dywan!

Śląska Manifa 8 marca przeszła ulicami Katowic już po raz siódmy. Około godz. 13.30 panie spotkały się na ul. Stawowej, skąd przeszły pod pomnik Korfantego na placu Sejmu Śląskiego. Kobiety protestowały m.in. przeciwko przemocy domowej. - To ciągle problem zamiatany pod dywan. Mamy tego dość! - mówiły.

KRAKOWSKA MANIFA – Samo się nie zrobi
8 marca 2014 r.

"Samo się nie zrobi" było hasłem tegorocznej krakowskiej Manify. Według krakowskiej policji uczestniczyło w niej ponad 200 osób. Manifestacja zaczęła się pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym od odśpiewania hymnu brytyjskich sufrażystek "The March of the Women". Na kolorowych transparentach można było wyczytać m.in. takie hasła jak: "Dość arogancji państwa wobec kobiet", "Faceci do garów", "No woman, no kraj", "Seks tak, seksizm nie".

W trakcie Manify odczytano manifest kładący nacisk na sprzeciw wobec różnorodnych form przemocy wobec kobiet - fizycznej, psychicznej, ekonomicznej i symbolicznej. Równocześnie pod Wieżą Ratuszową odbywała się pikieta antyfeministyczna "W imieniu Dam", związana z ruchem Kobiety dla Narodu.]

Manifa 2014 pod hasłem "Samo się nie zrobi" w Krakowie

MANIFA WROCŁAW – Dutkiewicz do roboty za 1500 zł
8 marca 2014 r.

Ok. 300 osób przeszło w Manifie ulicami Wrocławia, domagając się równego traktowania kobiet w domu i pracy, a także zmiany polityki wrocławskiego samorządu. Uczestnicy tegorocznej demonstracji zebrali się o 14 pod pręgierzem, gdzie przypomniano korzenie święta, które związane jest z nowojorskimi strajkami pracownic przemysłu odzieżowego z początku XX wieku. Jako Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono go w 1910 roku na kongresie Międzynarodówki Socjalistycznej. Potem w rytmach samby demonstranci przeszli ulicami miasta, zatrzymując się przy budynkach, które symbolizują centra władzy. Hasła na transparentach były różne - od tradycyjnych, jak "Za kryzys płacą kobiety", przez odwołujące się do popularnego ostatnio tematu "Mniej kleru - więcej genderu", do "Dutkiewicz do roboty za 1500 zł" - to ostatnie skierowane było do prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza. Najważniejsze przesłanie Manify mówiło jednak o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet.

11 Łódzka Manifa - Kobiety wszystkich umów łączcie się
8 marca 2014 r.

11. Łódzka Manifa, w której wzięło udział ok. 150 osób, przeszła ulicami miasta ze Starego Rynku do Pasażu Schillera. Odbyła się pod hasłem "Kobiety wszystkich umów łączcie się". - Kryzysem usprawiedliwia się każdą nierówność, również tę przy pracy. Chcemy zwrócić uwagę na kobiety, które pracują w domu. Jest to praca nieodpłatna. Chcemy zwrócić uwagę na kobiety, które pracują na czarno (...) - powiedziała Karolina Musielak z Koalicji Ósmego Marca.

Kilka godzin przed Manifą na placu Wolności demonstrację pod hasłem "Bądźmy damami, nie feministkami" zorganizował też Ruch Narodowy. - Chcemy pokazać, że współczesna kobieta to nie tylko feministka, która szerzy nienawiść do wszystkiego i wszystkich, lecz to także kobieta, która zna kulturę i tradycję własnego narodu, szanuje obyczaje i siebie samą przede wszystkim. To kobieta, która rozwija się zarówno zawodowo, jak i na płaszczyźnie rodzinnej - powiedziała Anna Ciekańska z Ruchu Narodowego.

Manifa po raz czwarty w Kielcach - "Polska jest kobietą".
8 marca 2014 r.

Kielce. Senyszyn: Kobiety są dyskryminowane na rynku pracy

W IV Kieleckiej Manifie przeszło kieleckim deptakiem około 150 osób, głównie kobiet. Manifę i debatę w kinie Moskwa prowadziła europosłanka SLD Joanna Senyszyn. Opowiadała, że kobiety są dyskryminowane na rynku pracy, stają się ofiarami przemocy i nie mogą liczyć na pomoc. - My, kobiety, kochamy mężczyzn i chcemy, żeby nas też kochali i szanowali - podkreśliła.

Pierwsza Manifa w Koszalinie - Równość i Różnorodność
8 marca 2014 r.

Równość i Różnorodność - pod takim hasłem wystartuje w sobotę, 8 marca, o godz. 12.00.

Chcemy wyjść na ulice Koszalina, by pokazać, że nie zgadzamy się na dyskryminację i nierówne traktowanie. Wreszcie ogólnopolska demonstracja feministyczna dotarła do Koszalina. Chodźcie z nami!

 

Manifa jest dla każdej z Was i każdego z Was, jeśli idea równości jest Ci bliska. Chcemy demonstrować m.in. przeciwko przemocy wobec kobiet, nierównej płacy, seksizmowi.

Nasze hasła:

Równa praca = równa płaca
Stop przemocy wobec kobiet!
Molestowaniu mówię NIE!!!
Seksizm – NIE!
Różnorodność – lubię to!
Mobbing – manifa mówi NIE!
Manifa przeciwko męskiej dominacji!
Gdzie zbuntowane kobiety, tam lepsze jutro

 

Manifa w Poznaniu - Moje ciało, mój wybór
8 marca 2014 r.

Dość r(e)produkcji opresji" - skandowali uczestnicy tegorocznej poznańskiej Manifyzorganizowanej z okazji Dnia Kobiet. Uczestnicy demonstracji domagali się m.in. dostępu do edukacji seksualnej, środków antykoncepcyjnych oraz diagnostyki prenatalnej. "Tak dla edukacji seksualnej", "Mój wybór, czy, kiedy i ile chcę mieć dzieci" czy "Aborcja towar luksusowy" - to tylko niektóre z haseł, które wypisali na plakatach uczestnicy Manify.

 

9
8-9 marca Manify w całej Polsce
9 marca 2014 r.

Ulicami polskich miast przeszły w sobotę, 8 marca, z okazji Dnia Kobiet Manify organizowane przez środowiska kobiece i feministyczne. Protesty połączyły hasła przeciw przemocy wobec kobiet, przeciw nierówności społecznej. W niektórych miastach, m.in. w Łodzi i Gdańsku, organizacje narodowej prawicy zorganizowały konkurencyjne manifestacje. Ulicami stolicy Manifa przejdzie 9 marca.

XV Wielka Manifa Warszawska - RÓWNOŚĆ W SZKOLE – W DOMU – W PRACY!
9 marca 2014 r.

- Nie chcemy świata tylko dla kobiet, ani tylko dla mężczyzn, chcemy równości - przekonywali uczestnicy XV Wielkiej Manify Warszawskiej, która przeszła dziś sprzed Pałacu Kultury i Nauki przed Sejm. Wzięło w niej udział kilka tysięcy osób.

Manifestacja rozpoczęła się po godz. 12 na placu Defilad. - Idziemy już piętnasty raz i będziemy chodzić, dopóki neoliberalna polityka będzie deptała nasze prawa - mówiła Barbara Nowacka z Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Przypomniała, że jej mama była na każdej Manifie i zawsze wspierała jej postulaty. Na autobusie towarzyszącym przemarszowi umieszczony był baner fundacji z dużym zdjęciem Jarugi-Nowackiej (b. wicepremier i minister polityki społecznej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej) i hasłem: "Prawa kobiet są naszym wspólnym interesem".

Uczestnicy Manify przynieśli transparenty z hasłami: "Mam gender i nie zawaham się go użyć", "Równości fala od morza do Podhala", "Parytety szansą dla kobiety", "Ostatni dzwonek na równość", "Dość seksizmu, dość kapitalizmu", "Aborcja prawem kobiety", "Równość na przyszłość", "Odróbmy lekcję równości", "Wszystkie dzieci równe są", "Feminizm jest zaraźliwy", "Polska szkoło, ucz równości". Były też hasła wyrażające solidarność w Ukrainą, np. "Ukraina jest dziewczyną", a także ukraińskie flagi.

Wśród uczestników były m.in. przedstawicielki środowisk feministycznych, działacze pozarządowych organizacji społecznych, a także politycy SLD i Twojego Ruchu, m.in. wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, oraz przedstawiciele związków zawodowych.
15
Rozpoczął się protest opiekunów/ek dzieci niepełnosprawnych
15 marca 2014 r.

Nasze dzieci od ośmiu lat dostają praktycznie 153 złote na miesiąc. Za to mamy je leczyć i rehabilitować. Renta socjalna dzieci po 18 roku życia wynosi 610 złotych. W jaki sposób dziecko ma się jakkolwiek usamodzielnić za takie pieniądze? Jak ma żyć? Po prostu się nie da. Powinny być też zmiany w przydziale – w tej chwili mamy dwa pampersy na dobę, leki 100% płatne, musimy sami sprowadzać z zagranicy leki podtrzymujące życie, bo w ogóle nie ma ich na rynku.

17
Alice Nkom, działaczka i prawniczka, otrzymała Nagrodę w dziedzinie Praw Człowieka Amnesty International
17 marca 2014 r.

17 marca 2014 roku Alice Nkom, działaczka i prawniczka, otrzymała Nagrodę w dziedzinie Praw Człowieka Amnesty International – tym samym wynagrodzono jej odwagę i działania na rzecz praw osób LGBTI w Kamerunie.

19
Początek protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych Sejmie
19 marca 2014 r.

Od środy Sejm okupują opiekunowie niepełnosprawnych dzieci. Domagają się m.in. podwyższenia renty socjalnej i zasiłków, darmowych leków czy bezpłatnych przejazdów niezbędnych do leczenia i diagnozowania dzieci.

Podwyżką świadczeń obiecaną przez premiera rodzicom niepełnosprawnych dzieci, którzy protestują w Sejmie, ma się zająć na wtorkowym posiedzeniu rząd. Rodzice nie akceptują jednak propozycji Donalda Tuska, dlatego nie zamierzają opuszczać parlamentu. 

20
Zmarł Marcin Kornak, założyciel i prezes Stowarzyszenia NIGDY WIĘCEJ
20 marca 2014 r.
Więcej informacji:
21
W Michigan małżeństwa homoseksualne legalne. Przez jeden dzień
21 marca 2014 r.

Michigan stał się w piątek 18 stanem USA, w którym małżeństwa par jednopłciowych stały się legalne. Tylko w 4 hrabstwach stanu Michigan zawarto w sobotę 323 takie związki. Po zaledwie jednym dniu obowiązywania prawo zostało odwołane...

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową
23
W Michigan zalegalizowano małżeństwa homoseksualno.... przez jeden dzień
26
Od 1 września etyka w szkole nawet dla jednego ucznia lub uczennicy.
26 marca 2014 r.

Nareszcie - od 1 września etyka w szkole nawet wtedy, gdy chętny będzie tylko jeden uczeń lub uczennica. "Zmiany w organizowaniu lekcji etyki wymusił wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 15 czerwca 2010 r. Chodzi o sprawę 'Grzelak przeciwko Polsce', w której państwo Grzelakowie przez kilka lat zabiegali o lekcje etyki dla syna, który nie chodził na religię".

Minister Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała rozporządzenie, które jest odpowiedzią na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Gala rozdania "Okularów Równości" - nagród przyznawanych przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej
26 marca 2014 r.

Prawniczka Monika Płatek, pierwsza Polka urodzona dzięki in vitro Agnieszka Ziółkowska oraz pełnomocniczka Kongresu Kobiet w Elblągu Jadwiga Król są wśród laureatów tegorocznych "Okularów Równości" - nagrody przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej.

29
Wielka Brytania legalizuje małżeństwa par homoseksualnych
31
RÓWNOŚĆ – TERAZ! DEMONSTRACJA SOLIDARNOŚCI Z OPIEKUN(K)AMI NIEPEŁNOSPRAWNYCH!
31 marca 2014 r.


Wyraźmy solidarność z protestującymi!
Razem z nimi domagajmy się uzawodowienia pracy opiekuńczej wobec niepełnosprawnych i podniesienia świadczeń do płacy minimalnej"

 

Porozumienie Kobiet 8. Marca
Fundacja MaMa
Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych