Kalendarz
1
NIK o wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn
1 lutego 2014 r.

Raport NIK - przegląd struktury wynagrodzeń w sektorze publicznym pod kątem równości płci, którego dokonano na prośbę Pełnomocnika ds. Równego Traktowania.

3
Oświadczenie Stowarzyszenia Romów w Polsce z dnia 3 lutego 2014 r. w sprawie odebrania prawa jazdy Romowi z Ostrowa Wielkopolskiego.
3 lutego 2014 r.

Starosta Ostrowski odebrał prawo jazdy mieszkańcowi (pochodzenia roskiego) Ostrowa Wielkopolskiego. Powodem decyzji miało być przyznanie się Roma do tego, że nigdy nie chodzil do szkoły i nie umie czytać i pisać. Decyzja wydaje się być pozbawiona jakichkolwiek podstaw prawnych.

Europejski Komitet Związków Zawodowych Oświaty i Nauki wzywa Ministerstwo Edukacji do powstrzymania się przed uleganiem zachowawczym tendencjom dotyczącym równości w sektorze edukacyjnym
4
Głosowanie nad przyjciem raportu Urlike Lunacek dotyczącym ochrony praw człowieka osób LGBT i rezolucją wzywającą Komisję Europejską do przyjęcia strategii UE w zakresie równouprawnienia osób LGBT
Komunikat CBOS: Religijność a zasady moralne
4 lutego 2014 r.

W Polsce 91 proc. osób uznaje się za katolików. Jednak katolickie zasady moralne za najlepszą i wystarczającą podstawę moralności uznaje tylko 18 proc. (o 6 pkt proc. mniej niż 2009 r.). Stosunkowo największą grupę (45 proc., wzrost o 8 pkt) stanowią ci, według których katolickie zasady moralne są w większości słuszne, lecz nie ze wszystkimi z nich się zgadzają.

Szkocja zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe
5
10 miesięcy więzienia za rasizm. "Jednak prawo w Polsce działa"
5 lutego 2014 r.

Na 10 miesięcy więzienia skazał w środę (5.02.14) wrocławski sąd Radosława M., który w lipcu 2013 roku na jednym z przystanków komunikacji miejskiej znieważył czarnoskórego obywatela Kamerunu oraz groził mu pozbawieniem zdrowia i życia.

6
Zawiadomienie do prokuratury: Dlaczego dotują archidiecezję?
6 lutego 2014 r.

Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny portalu "Liberté!" złożył zawiadomienie w prokuraturze Śródmieście Północ o podejrzeniu przekroczenia uprawnień przez urzędnika państwowego. Chodzi oczywiście o przyznanie przez Ministerstwo Kultury 6 mln zł dotacji dla Archidiecezji warszawskiej na muzeum w Świątyni Opatrzności.

Niepełnosprawna studentka pozywa klub, który ją wyprosił.
6 lutego 2014 r.

Pozew do sądu złożyła studentka z niepenosprawnością, którą w andrzejki wyproszono z klubu 68 w Lublinie. Pani MAlwinie pomaga Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

W artykule podano przykłady podobnych spraw. któe zakończyły się sukcesem w sądzie.

Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych
6 lutego 2014 r.

The Guardian poinformował, że pomimo prawie trzech dekad ustawy zabraniającej okrutnych praktyk obrzezania kobiet i dziewczynek w Wielkiej Brytanii, nadal  każdego roku ponad 24 tysiące brytyjskich dziewcząt poniżej 15 roku życia jest zagrożona praktyką FGM. W samej Anglii i Walii szacuje się ze 66 tysięcy kobiet doświadczyło praktyk FGM. Na świecie liczba kobiet i dziewcząt dotkniętych bestialskim procederem wynosi ponad 140 milionów.

 

 

13
ŚWIATOWY DZIEŃ RADIA pod hasłem równego traktowania
13 lutego 2014 r.

W dniu 13 lutego 2014 jak co roku, odbędzie się Światowy Dzień Radia proklamowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wychowania, Nauki i Kultury – UNESCO. Co roku Dzień Radia jest organizowany pod innym tematem przewodnim. W tym roku jest nim „Równe traktowanie kobiet i mężczyzn oraz wzmocnienie roli kobiet w radio” („Gender equality and women’s empowerment in radio”).

Inauguracyjne spotkanie Policyjnej Platformy Przeciw Nienawiści
14
Nazywam się Miliard - One Billion Rising Poland
14 lutego 2014 r.

Polska przyłączyła się do akcji "One Billion Rising", która po raz pierwszy miała miejsce w Walentynki - 14.02.2013. Wzięło w niej udział ponad 200 państw w tym polska, a w Polsce 30 miast!

14 lutego 2014 roku będziemy protestować po raz kolejny. Tematem zaproponowanym przez Eve Ensler jest "One Billion Rising for Justice" - Miliard powstaje po sprawiedliwość. W Polsce też domagać się będziemysprawiedliwości dla kobiet doświadczających przemocy, ale skupimy się przede wszystkim na prawach dziewczynek i dziewcząt.

Akcję zainicjowała Eve Ensler, autorka znanych także w Polsce "Monologów waginy", a także aktywna działaczka przeciw przemocy wobec kobiet. Akcja powstała w proteście przeciwko przemocy wobec kobiet. 

One Billion Rising to: 
- globalny protest; 
- zaproszenie do tańca; 
- wezwanie do mężczyzn i kobiet, by odmówili wspierania status quo póki gwałt i kultura gwałtu nie odejdą w przeszłość; 
- akt solidarności, 
- unaoczniający kobietom powszechność ich walki i ich siłę w liczbach; 
- odmowa zaakceptowania przemocy wobec kobiet i dziewcząt jako zgodnych z koleją losu; 
- nowa epoka i nowy sposób bycia.

Polska akcja nosi nazwę "NAZYWAM SIĘ MILIARD". Do akcji przyłączyło się w Polsce 30 miast, by zaprotestować przeciwko przemocy wobec kobiet!!!!

O wszystkich wydarzeniach w Polsce znajdziesz informacje tutaj:http://www.feminoteka.pl/nazywamsiemiliard/

Sąd federalny w Wirginii: zakaz małżeństw homoseksualnych niekonstytucyjny.
14 lutego 2014 r.

W tradycyjnie konserwatywnym stanie Wirginia sąd federalny orzekł, że zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci jest niezgodny z konstytucją.

15
Mała Kanadyjka ma w akcie urodzenia dwie mamy i biologicznego ojca. "Nowe prawo odzwierciedla zmiany"
15 lutego 2014 r.

Trzymiesięczna dziewczynka z Vancouver ma oficjalnie troje rodziców: dwie mamy (są małżeństwem, federalne prawo uznaje małżeństwa osób tej samej płci od 2005 r.) i biologicznego ojca. Nosi też nazwiska trojga rodziców. Rodzice dziewczynki skorzystali z możliwości, które daje prawo rodzinne prowincji Kolumbia Brytyjska. Zmieniono je w listopadzie 2011 r., a zmiany, dzięki którym nie jest potrzebne sądowne rozstrzygnięcie w sprawie aktu urodzenia, tylko zwykłe wypełnienie formularza, weszły w życia w marcu ub. r.

22
EUROPEJSKI DZIEŃ OFIAR PRZESTĘPSTW
22 lutego 2014 r.

"Unijna komisarz ds. sprawiedliwości i praw człowieka Viviane Reding przesłała list do ministrów sprawiedliwości. Przypomina w nim o konieczności wdrożenia do 2015 r. unijnej dyrektywy dotyczącej minimalnych standardów postępowania wobec ofiar na terenie UE. Chodzi o prawo do szacunku, informacji we własnym języku, pomocy w dochodzeniu swoich praw, szczególnej opieki nad ofiarami gwałtów i nad dziećmi."


24
Zaczął się TYDZIEŃ POMOCY OFIAROM PRZESTĘPSTW
24 lutego 2014 r.

"Tygodnie Pomocy organizowane są przez resort sprawiedliwości na mocy sejmowej ustawy od 2003 r. Polegają one na udzielaniu porad prawnych przez adwokatów, radców prawnych, sędziów, prokuratorów, policjantów. Ale nie w siedzibach tych instytucji, lecz w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, które zajmują się tym na co dzień. Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości można znaleźć ich adresy."


Prezydent Ugandy podpisał ustawę zaostrzającą kary za homoseksualizm
24 lutego 2014 r.

Od 14 lat więzienia do dożywocia. Ustawa przewiduje też kary dla tych, którzy znają homoseksualistów i na nich nie doniosą - do 5 lat więzienia.

25
List otwarty Zakładu Praw Człowieka WPiA UW i Poznańskiego Centrum Praw Człowieka INP PAN
25 lutego 2014 r.

"Siedem punktów zawiera list otwarty, który wystosowali dwaj profesorowie - Roman Wieruszewski i Mirosław Wyrzykowski. Powołując się na zapisy w konstytucji, odnoszą się do dyskusji o "niebezpieczeństwach ideologii gender". Piszą o równości wobec prawa, zakazie dyskryminacji czy bezpieczeństwie obywateli."

27
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU O NAGRODĘ KRYSZTAŁOWEGO ŚWIECZNIKA
Parlament Europejski przyjął rezolucję, która wzywa do karania klientów prostytutek, a nie samych prostytutek
28
Druga Pokojowa Ogólnopolska Manifestacja Głuchych
28 lutego 2014 r.

Przez Warszawę przechodzi Druga Pokojowa Ogólnopolska Manifestacja Głuchych, protestujących przeciw ich dyskryminacji. W Ministerstwie Pracy organizatorzy protestu z Ruchu Społecznego Głuchych i Ich Przyjaciół zostawili list opisujący ich problemy.

Uczestnicy protestu, którzy przyjechali z różnych części kraju, mają założone na rękawach ubrań wstążki w kolorze turkusowym - symbolizującym ruch głuchoniemych. Mają ze sobą transparenty z hasłami: "Stop dyskryminacji" i "Żądamy dymisji zarządu głównego Polskiego Związku Głuchych".

W Warszawie protestuje ponad tysiąc osób.

Europejski Dzień Równości Wynagrodzeń
28 lutego 2014 r.

"Już po raz drugi Europejski Dzień Równości Wynagrodzeń obchodzimy w ostatnim dniu lutego. Wybór tej daty ma podkreślić, że w związku z różnicami w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn przez pierwsze dwa miesiące każdego roku kobiety pracują de facto za darmo."