Kalendarz
1
Światowy Dzień AIDS
1 grudnia 2014 r.

Dziś, 1 grudnia, obchodzimy Światowy Dzień AIDS. W Polsce - od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 września 2014 r. - stwierdzono zakażenie HIV u 18.323 osób, odnotowano 3.172 zachorowania na AIDS; 1.283 chorych zmarło.

Więcej informacji:
4
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że TVP nie naruszyła prawa i nie obraziła uczuć reigijnych emitując spot "Najbliżsi obcy"
4 grudnia 2014 r.

"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że Telewizja Polska nie naruszyła prawa, emitując bezpłatnie spot „Najbliżsi obcy” promujący legalizację związków partnerskich, dlatego nie ma podstaw do nałożenia kary na nadawcę. Do KRRiT wpłynęło w tej sprawie 72,1 tys. protestów."
(wirtualemedia.pl)

Więcej informacji:
5
Marsz Pand w Warszawie
5 grudnia 2014 r.

"Marsz pand" przed Sejmem zorganizował Kongres Kobiet, m.in. po to by przekonać polityków do ratyfikowania tzw. konwencji antyprzemocowej. Jak tłumaczą organizatorki, pandami nazywają policjanci ofiary przemocy domowej, stąd nazwa tej akcji. Zorganizowany został 5 grudnia w ramach kampanii "16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet".

Zdjęcie z Mazrszu Pand - autorka: Fundacja Feminoteka

Foto Fundacja Feminoteka

6
Rocznica masakry w Montrealu
6 grudnia 2014 r.

Masakra w École Polytechnique, zwana także Masakrą w Montrealu – zbiorowe zabójstwo dokonane 6 grudnia 1989 roku w Montrealu, Quebecu w Kanadzie.

Uzbrojony w broń palną i nóż myśliwski 25-letni Marc Lépine wkroczył do budynku uczelni. Selekcjonował ofiary ze względu na płeć: po wejściu do pierwszej sali rozdzielił kobiety i mężczyzn i zaczął strzelać do kobiet. Następnie przeszedł przez kilka innych pomieszczeń, gdzie celował i strzelał do kobiet. Łącznie postrzelił 28 osób: 24 kobiety i 4 mężczyzn. 14 kobiet zmarło w wyniku odniesionych ran. Lépine popełnił samobójstwo.

Podczas masakry Marc Lépine mówił, że "walczy z feminizmem", a w liście samobójczym napisał, że feminizm zrujnował mu życie. List zawierał także wykaz nazwisk 19 kobiet, które zamachowiec uważał za feministki i najwidoczniej zamierzał zabić.

Więcej informacji:
Premiera filmu "Solidarność według kobiet"
6 grudnia 2014 r.

6 grudnia, w Warszawie w kinie Muranów odbył sie premierowy pokaz filmu "Solidarność według kobiet" z udziałem bohaterek filmu. film pojawi się w kinach w 2015 r.

Więcej informacji:
10
Dzień Praw Człowieka
10 grudnia 2014 r.

Dzień Praw Człowieka, ang. Human Rights Day – święto obchodzone corocznie 10 grudnia, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 423 (V) z 1950 roku) w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku.

Dzień Praw Człowieka

Dzień ten poświęcony jest orędownikom praw człowieka na całym świecie, którzy dążą do zapewnienia ochrony własnych praw oraz praw innych i wkładają wiele wysiłku w działania zapewniające przestrzeganie ich na co dzień. Wielu z nich jest za to prześladowanych, pozbawianych pracy czy niesłusznie więzionych. Obchody międzynarodowego Dnia są okazją do uczczenia ich odwagi i osiągnięć.

11
Hiszpania przyjęła ustawę LeyMordaza (prawo knebla), która narusza zasady społeczeństwa obywatelskiego
11 grudnia 2014 r.

1. Fotografowanie i filmowanie policji – kara 600 do 30.000€.

2. Pokojowa niesubordynacja wobec władzy – kara 600 do 30.000€.

3. Okupowanie banków jako rodzaj protestu- kara 600 do 30.000€.

4. Protesty niesformalizowane – kara 600 do 30.000€....
(więcej na codziennikfeministyczny.pl - link poniżej)

16
Maraton Pisania Listów Amnesty International
16 grudnia 2014 r.

Zakończył się Maraton Pisania LIstów Amnesty International! Napisano blisko 210 tysięcy listów. Maraton odbywał się w 500 miejscach w całej Polsce, w szkołach, kawiarniach, bibliotekach, biurach.

Podczas tegorocznej akcji Amnesty nawoływała do pisania w obronie 11 osób. Są to m.in. ukraiński reżyser Oleg Seńcow, aktywistka Liu Ping z Chin, uczestnika antyrządowych demonstracji w Wenezueli Daniela Quintero oraz Chelsea Manning ze Stanów Zjednoczonych, która przekazywała niejawne rządowe materiały serwisowi Wikileaks.

Maraton Pisania LIstów po raz pierwszy został zorganizowany w Polsce w 2001 roku. Co roku odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia) – w tym roku odbywał się między 6 a 16 grudnia. Podczas Maratonu wysyła się apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów, tym większa szansa, że uda się poprawić los danego bohatera lub bohaterki.

Baner Maratonu Pisania Listów

Więcej informacji:
17
Sejm odrzucił związki partnerskie
17 grudnia 2014 r.

Sejm nie wprowadził do porządku obrad obecnego posiedzenia Sejmu projektu ustawy o związkach partnerskich autorstwa klubu Twojego Ruchu.
Za wprowadzeniem tego punktu było 185 posłów, 235 było przeciwko, 18 wstrzymało się od głosu.

Projekt ustawy o związkach partnerskich autorstwa Twojego Ruchu przewiduje umożliwienie zawarcia związku parom hetero- i homoseksualnym. Przewiduje też, że partnerzy mają w związku równe prawa i obowiązki oraz udzielają sobie "wzajemnej pomocy i wsparcia, a także dbają o utrzymanie więzi pożycia".

Przed głosowaniem Kampania Przeciw Homofobii wręczyła premier Ewie Kopacz ponad 2.000 podpisów pod apelem o głosowanie za związkami partnerskimi.

Wyniki głosowania

18
Łódzki biskup walczy z gender w szkole
18 grudnia 2014 r.

Rzymskokatolicki biskup Łodzi w reakcji na niesprawdzone doniesienia katolickiego dziennika Nasz dziennik zażądał od kuratorium interwencji w jednej ze szkół w Bełchatowie. Według abp. Jędraszewskiego w czwartej klasie Szkoły Podstawowej nr 8 w Bełchatowie bez wiedzy i zgody rodziców przeprowadzono zajęcia w duchu ideologii gender.

Chodziło o dramę Rodzinka. Jest to opowieść o chłopcu, który musi odprowadzić do szkoły młodszą siostrę. Dziewczynka wraca do domu, by ucałować mamę i maskotkę. Po drodze rozwiązują się jej buty, przeskakuje płyty chodnikowe i spotyka koleżankę ze starszaków, z którą rozmawia o lalkach Barbie. Przez niesforną dziewczynkę chłopiec spóźnia się do szkoły. W każdej grupie mieli występować: brat, siostra, mama i koleżanka.

Polonistka: - W klasie jest więcej chłopców niż dziewczynek, więc poprosiłam jednego, by odegrał koleżankę ze starszaków. Do niczego go nie zmuszałam, nic nie obiecywałam. Spytałam, czy się zgadza. Powiedział, że tak. Nie agitowałam za żadnym gender. Na lekcji Rodzinkę odegrały dwie grupy. Pierwsza dostała szóstki, druga piątki. Ta, w której chłopiec miał zostać dziewczynką, nie zdążyła wystąpić, bo zadzwonił dzwonek.

Kolejne pantomimy miały być wystawione następnego dnia. Po interwencji matki uczeń, który miał damską rolę, został zwolniony z występu. Niedługo po tym całą "sytuację" tak opisał Nasz dziennik: «W jednej ze szkół w Bełchatowie nauczyciele przekupują chłopców obietnicą wyższej oceny, aby odgrywali dziewczęce role i całowali koleżanki. Maluchy reagują płaczem.»

19
Tomasz Szypuła skarży Polskę do Strasburga - chodzi o odmowę wydania zaświadczenia o stanie cywilnym.
19 grudnia 2014 r.

Decyzja o niewydaniu zaświadczenia przez urząd sanu cywilnego zostala podtrzymana przez sąd. Brak zaświadczenia uniemożliwia zawarcie związku z partnerem w Hiszpanii. Fakt, że ma być to związek z drugim mężczyzna jest przyczyną odmowy wydania zaświadczenia. Jest ewidentnym przejawdyskryminacji.

Więcej informacji:
20
Międzynarodowy Dzień Solidarności
20 grudnia 2014 r.

Na zakończenie pierwszej Dekady Walki z Ubóstwem (1997 - 2006), w grudniu 2005 roku Zgromadzenie Ogólne zadecydowało, że co roku 20 grudnia będzie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Solidarności (rezolucja A/RES/60/209). Podejmując tę decyzję, Zgromadzenie nawiązało do Deklaracji Milenijnej, uznającej solidarność za fundamentalną i uniwersalną wartość, która powinna leżeć u podstaw relacji międzyludzkich w XXI wieku.

W załażeniach ONZ ten dzień ma:

  • być świętem jedność w różnorodności;
  • przypominać rządom o ich zobowiązaniach w ramach porozumień międzynarodowych;
  • być okazją do podniesienia świadomości społecznej na temat znaczenia solidarności;
  • zachęcać do debaty na temat sposobów promowania solidarności dla osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju, w tym dla likwidacji ubóstwa;
  • promować nowe inicjatywy na rzecz zwalczania ubóstwa.

Logo Międzynarodowego Dnia Solidarności:

Logo Międzynarodowego Dnia Solidarności

Po raz pierwszy w historii kobieta będzie przewodniczyć Akademii Szwedzkiej.
20 grudnia 2014 r.

Sara Danius zostanie sekretarzem Akademii Szwedzkiej, przyznającej Literacką Nagrodę Nobla. Stanowisko obejmie na przełomie maja i czerwca 2015 r.

Więcej informacji: