Kalendarz
5
Międzynarodowy Dzień Języka Romskiego
5 listopada 2014 r.

Międzynarodowy Dzień Języka Romskiego został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Związku Romów i organizacji "Kali Sara"  w dniu 5 listopada 2009 r. na posiedzeniu Komisji do Spraw Języka w Zagrzebiu.

Więcej informacji:
7
Opinia i uwagi Komitetu ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet ONZ (CEDAW) dotyczące sprawozdania Polski
7 listopada 2014 r.

"- Polska musi promować równe prawa kobiet i mężczyzn. Powinna także przeciwstawić się próbom degradowania równości płci. Nawet jeśli robi to Kościół katolicki - zarekomendował Komitet ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet ONZ (CEDAW)."
(fragment artykułu w Gazecie Wyborczej - link do artykułu poniżej)

16
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
16 listopada 2014 r.

"Tolerancja to jedna z fundamentalnych wartości, jakie przyświecały działalności ONZ od początku jej istnienia. Wymieniona jest w tekście Preambuły Karty Narodów Zjednoczonych oraz Deklaracji Milenijnej ONZ. Również Powszechna Deklaracja Praw Człowieka rozpoczyna się stwierdzeniem, iż wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w godności i prawach. Obdarowani rozumem i sumieniem powinni postępować wobec siebie w duchu braterstwa. Corocznie przypomina o tym Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został proklamowany z inicjatywy UNESCO w 1995 roku. Od tego czasu obchodzony jest 16 listopada."
(NA TEMAT, 16.11.2014)

Więcej informacji:
22
Marszu Równości w Poznaniu
22 listopada 2014 r.

W proteście przeciwko wszelkim formom wykluczenia, opresji i dyskryminacji przeszedł dzisiaj przez Poznań Marsz Równości. W manifestacji wzięło udział około 100 osób.

Uczestnicy nieśli transparenty z hasłami: Różni, ale równi, Poliamoria to dużo miłości, Mój szef jest gejem, Mielmy mowę nienawiści.

25
Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet i początek Kampani 16 Dni
25 listopada 2014 r.

"Na pamiątkę zamordowania w 1960 r. dominikańskich działaczek politycznych, sióstr Mirabal, 25 listopada jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet; to również początek kampanii 16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć."
(Gazeta Wyborcza)

28
Finlandia wprowadza małżeństwa jednopłciowe
28 listopada 2014 r.

"Historyczne głosowanie w fińskim parlamencie. Głosami 105 za/ 92 przeciw, podjęto decyzję o zatwierdzeniu małżeństw tej samej płci. Nieobecnych było 2 posłów. Decyzja będzie jeszcze omawiana przez parlamentarną komisję konstytucyjną w przyszłym tygodniu. Potem zostanie poddana ponownemu głosowaniu w parlamencie.
Jeśli wszystkie właściwe przepisy uda się zmienić do końca przyszłego roku, to małżeństwa tej samej płci będzie można zawierać w Finlandii najwcześniej od marca 2017 r. Jest to projekt obywatelski, który w ciągu kilku dni od zgłoszenia zebrał 150 000 podpisów (wymagane jest 50.000)".

Taką informację podała Ambasada Finlandii w Polsce na swojej stronie na Facebook.com

30
Robert Biedroń prezydentem Słupska
30 listopada 2014 r.

W II turze wyborow samorządowych Robert Biedroń został wybrany na prezydenta Słupska.

Więcej informacji:
Prezydentem Olsztyna został Piotr Grzymowicz
30 listopada 2014 r.

523 głosy zdecydowały, że mężczyzna oskarżony o gwałt i molestowanie nie został prezydentem Olsztyna. W sumie trudno powiedzieć, że to jest bardzo dobra wiadomość. W końcu na tego pana głosowały 28204 osoby.