Kalendarz
6
Indiana, Oklahoma, Utah, Wirginia i Wisconsin - pięć stanów z równością małżeńską
6 października 2014 r.

Indiana, Oklahoma, Utah, Wirginia i Wisconsin - to kolejne pięć stanów, w których pary jednopłciowe będą mogły wstępować w związki małżeńskie. Jak to się stało, że jednego dnia tęczowa mapa USA powiększyła się o kolejne miejsca? Sąd Najwyższy odmówił rozpatrzenia apelacji tych pięciu stanów, w których wcześniej sądy federalne uznały zakazy małżeństw jednopłciowych za sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości. Tym samym już w 25 stanach pary jednopłciowe mogą wstępować w związki małżeńskie.

7
Nowe prawo na wschodzie Ukrainy. Pięć lat więzienia za homoseksualizm
9
Parlament Estonii uchwalił związki partnerskie
9 października 2014 r.

Parlament Estonii zatwierdził ustawę o wspólnym pożyciu, umożliwiającą parom mieszkającym razem korzystanie z praw podobnych do tych, którymi cieszą się małżeństwa, bez względu na płeć partnerów. Ostateczna wersja ustawy przewiduje też możliwość adopcji dzieci. Jeśli ustawę zatwierdzi prezydent Toomas Hendrik Ilves, ustawa wejdzie w życie w 2016 r. i pozwoli parom mieszkającym razem, bez względu na płeć partnerów, korzystać z prawa do rejestrowania swojego związku.

10
Hindus Kailash Satyarthi i Pakistanka Malala Yousafzai laureatami Pokojowej Nagrody Nobla 2014!
10 października 2014 r.

- Nagroda została przyznana Malali za walkę z zabranianiem edukacji młodzieży i jej wykorzystywaniem. Ona walczyła o prawo dla kobiet do edukacji. Pokazała, że to również same dzieci i młodzież mogą doprowadzić do poprawienia swojej sytuacji. Jest przykładem i wzorem - powiedział przewodniczący Komitetu Noblowskiego.

Drugi z nagrodzonych, Kailash Satyarthi, jest Hinduskim obrońcą praw dzieci. Nobla otrzymał za "przewodzenie pokojowym demonstracjom przeciwko wykorzystywaniu dzieci i zmuszaniu ich do pracy".


11
Międzynarodowy Dzień Dziewczynek
11 października 2014 r.

Ten dzień ONZ wybrał w 2011r. na Międzynarodowy Dzień Dziewczynek.

Więcej informacji:
12
Marsz Równości we Wrocławiu
12 października 2014 r.
12 rocznica śmierci Matthew Sheparda
12 października 2014 r.

"Rodzice Matthew - Judy i Dennis Shepard - stali się po śmierci syna jednymi z najbardziej rozpoznawalnych działaczy LGBT w USA. Walnie przyczynili się do uchwalenia tzw. ustawy Matthew Sheparda i Jamesa Byrda (zamordowanego na tle rasowym), która równie surowo traktuje zbrodnie motywowane nienawiścią rasistowską, jak i homofobiczną.
Prezydent Obama podpisał "Matthew Shepard & James Byrd Act" w 2009 r."

Replika, 2014

Więcej informacji:
13
Alaska kolejnym stanem w USA, który legalizuje małżeństwa jednopłciowe!
13 października 2014 r.
Więcej informacji:
17
Stan Arizona zalegalizował małżeństwa jednopłciowe
17 października 2014 r.
Więcej informacji:
18
W Paryżu odsłonięto tablicę ku pamięci ostatnich skazanych we Francji na śmierć gejów - Bruno Lenoir i Jean Diot. Wyrok wykonano 6 lipca 1750 r.
18 października 2014 r.

Był to ostatni wyrok śmierci za homoseksualizm. W 1791 r. zniesiono kary za homoseksualizm. 

21
Posłowie i posłanki znowu zablokowali głosowanie nad antyprzemocowa konwencją
22
Do Komitetu ds. Likwidacji Dyskryminacji wobec Kobiet ONZ wpłynęła pierwsza polska skarga.
25
Reyhaneh Jabbari została powieszona za zabicie mężczyzny, którego oskarżyła o gwałt.
28
Prezydent podpisał ustawę zezwalająca ratyfikację Konwencji o cyberprzestępczości wraz z Protokolem dodatkowym o zwalczaniu rasizmu
28 października 2014 r.

"Przyjęcie Konwencji pozwala na podjęcie działań zmierzających do skuteczniejszego zapobiegania, ścigania i karania sprawców przestępstw popełnianych przy wykorzystaniu technologii informatycznych. Protokół dodatkowy zobowiązuje państwa do penalizacji dystrybucji lub publicznego udostępniania materiałów rasistowskich i ksenofobicznych w systemach komputerowych.

Prokurator Generalny, Andrzej Seremet, 26 października 2014 roku wystosował wytyczne dla prokuratorów dotyczące ścigania przestępstw z nienawiści w cyberprzestrzeni. W dokumencie wskazał, że za rasistowskie komentarze odpowiedzialność powinni ponosić nie tylko ich autorzy, lecz również właściciele strony internetowej, na której były publikowane."
(fragment Komunikatu redakcji "Nigdy Wiecej" nigdywiecej.org)

 

Więcej informacji: