Kalendarz
1
"Gwałt? A może paranoja medialna". Awantura na Twitterze Piotra Guziała
1 stycznia 2014 r.

"Jeśli policja nie wykryła sprawcy, to znaczy że przestępstwa nie było" - tak uważa Piotr Guział, burmistrz warszawskiego Ursynowa. Po jego komentarzu na Twitterze o treści "Gwałt? A może paranoja i fala medialna?Kto przeprosi? Zacznijmy od feministek" dotyczącego umorzonej sprawy gwałtu - rozpętała się burzliwa dyskusja. - "Nie Pan jest od osądzania. Pan jest od tego, żeby latarnie były" - podsumował jeden z komentujących.

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie zgwałcenia w sierpniu tego roku młodej kobiety w warszawskim Lesie Kabackim. Powód - niewykrycie sprawcy. Prokuratura zaznacza jednak, że jeśli pojawią się nowe informacje lub dowody pozwalające na postawienie zarzutów, to postępowanie zostanie podjęte na nowo.

5
Śmiertelne pobicie studenta w centrum Szczecina - na tle homofobicznym
5 stycznia 2014 r.

W nocy z soboty na niedzielę 4-5 stycznia 2014 r. dwóch mężczyzn pobiło 21-letniego studenta w centrum Szczecina. Mężczyzna zmarł w wyniku poniesionych obrażeń. Wiadomo, że zabity chłopak był gejem, a w noc śmierci bawił się w klubie LGBT “Skandal”. Policja i prokuratura biorą pod uwagę homofobiczny motyw przestępstwa.

7
Premiera książki "TO JA, MALALA"
7 stycznia 2014 r.

okładkaMalala Yousafzai – działaczka na rzecz edukacji z Doliny Swat w Pakistanie, zwróciła szerszą uwagę za sprawą bloga o życiu w reżimie talibów. Jako Gul Makai często poruszała temat walki swojej rodziny o prawo dziewcząt do nauki.
W październiku 2012 roku doszło do zamachu na jej życie – w drodze powrotnej ze szkoły została ranna w głowę i cudem przeżyła. Za swoją odwagę i działalność została uhonorowana pakistańską National Peace Prize w 2011 oraz International Children’s Peace Prize w 2013 roku. Jest najmłodszą w historii kandydatką do pokojowej Nagrody Nobla. Ponadto trafiła na listę kandydatów do tytułu Człowieka Roku magazynu „Time” i otrzymała wiele innych nagród. 20 listopada 2013 r. odebrała w Parlamencie Europejskim Nagrodę Sacharowa.

Prowadzi Fundację Malala na rzecz powszechnego dostępu do edukacji, promującą lokalne programy oświatowe i wspierającą ogólnoświatową działalność na rzecz walki z analfabetyzmem.

 

8
Parlamentarny Zespół "Stop ideologii gender!"
8 stycznia 2014 r.

Zespół został założony przez posłanki i posłów klubu parlamentarnego Solidarna Polska. Przewodniczącą zespołu została Beata Kempa.

Do zadań Zespołu należy w szczególności:*
1) Podejmowanie działań służących przygotowywaniu rozwiązań legislacyjnych, dotyczących ochrony praw rodziny w modelu konstytucyjnym oraz aktywnego wspierania polityki rodzinnej przez państwo.
2) Wypracowanie i przedstawienie organom Sejmu i Senatu oraz Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej rozwiązań dotyczących możliwości zwalczania negatywnego wpływu ideologii gender na wychowanie dzieci.
3) Współpraca z ekspertami, psychologami oraz ośrodkami badań naukowych, stowarzyszeniami, jak również podobnymi zespołami w Parlamencie Europejskim, w celu wypracowania rozwiązań, dotyczących sposobów wzmocnienia praw tradycyjnej rodziny oraz niwelowania wpływu ideologii gender na wychowanie najmłodszych.
4) Monitorowanie przeznaczania środków publicznych na rozwój i promocje ideologii gender.
5) Monitorowanie i dokumentowanie praktycznej realizacji ideologii gender w instytucjach życia publicznego i społecznego ze szczególnym uwzględnieniem placówek oświatowych i wychowawczych.

*- z Regulaminu Parlamentarnego Zespółu "Stop ideologii gender!"

Proces przeciwko Romom we Wrocławiu
8 stycznia 2014 r.

Proces dotyczący eksmisji Romów rumuńskich mieszkających na koczowisku przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu trwa od 22 listopada 2013 roku. Stroną w sprawie jest gmina Wrocław, a stowarzyszenie Nomada stara się zapewnić Romom profesjonalną obronę - m.in. zbierało fundusze na pokrycie kosztów sprawy.

Pełnomocnik Romów złożył wniosek o powołanie tłumacza przysięgłego języka romani. Składał go także poprzednio, ale wówczas jego wniosek został przez sąd odrzucony. Teraz pod dokumentem podpisały się liczne organizacje romskie i broniące praw człowieka, ale to także nie pomogło - sąd ponownie go odrzucił.

 

Nowicka pisze do NIK, by sprawdził, jak Kościół dostawał i wydawał pieniędzy na gender
8 stycznia 2014 r.

"W związku z bardzo dużym prawdopodobieństwem, iż mogło dojść do wykorzystania funduszy unijnych niezgodnie z ich przeznaczeniem, zwracam się z wnioskiem o przeprowadzenie działań kontrolnych i zbadanie: (a) legalności i celowości przyznania; (b) faktycznego sposobu wykorzystania środków unijnych przez Kościół katolicki, instytucje katolickie i organizacje odwołujące się do nauki Kościoła, przeznaczonych na projekty, w ramach realizacji których - zgodnie z unijnymi wymogami - wdrażane powinny być zasady równości płci (gender mainsteraming)" - napisała w piśmie skierowanym do szefa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka.

Pismo ma związek z wyliczeniami działającej na rzecz równouprawnienia kobiet fundacji Feminoteka. Z badań przeprowadzonych przez organizację wynika, że w latach 2010-13 z samego Europejskiego Funduszu Społecznego instytucje kościelne lub związane z Kościołem katolickim pozyskały niebagatelną sumę - ponad 61 milionów złotych.

 

 

9
Sąd uznał, że można krytykować Allegro za sprzedaż faszystowskich symboli
9 stycznia 2014 r.

Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie oddalił powództwo Allegro przeciw organizatorom akcji, w ramach której w logo portalu aukcyjnego wpisano znak nazistowskiej formacji SS. Była to krytyka za dopuszczanie w serwisie sprzedaży gadżetów z symbolami faszystowskimi.
Fundacja Zielone Światło i Jerzy Masłowski, performer z Grupy Artystycznej "Zawleczka", przygotowali pocztówki, plakaty i billboardy, gdzie w logo portalu aukcyjnego Allegro wpisali symbol nazistowskiej formacji SS. Materiały opublikowali w sieci i rozdawali w kilku miastach podczas Światowego Dnia Walki z Rasizmem - 21 marca 2010 r. Była to kolejna już akcja piętnująca najpopularniejszy portal aukcyjny w Polsce za dopuszczanie do sprzedaży gadżetów z faszystowskimi symbolami. Allegro odpowiedziało pozwem sądowym o ochronę dóbr osobistych.

Więcej informacji:
10
List otwarty do Premiera Rządu Rzeczpospolitej Polskiej Donalda Tuska w sprawie wyjaśnienia stanowiska rządu RP wobec budzącej niepokój społeczny kampanii przeciw "ideologii gender" w kontekście zobowiązań Polski do prowadzenia polityki równośc
14
Awantura podczas promocji książki Anny Grodzkiej w Empiku
Stanowisko MNiSW w sprawie zajęć i badań dotyczących gender na uczelniach
Władze Wielkiej Brytanii przyznały azyl Afgańczykowi ateiście, ponieważ uznały, że w jego kraju groziłaby mu śmierć.
14 stycznia 2014 r.
Więcej informacji:
Fronda.pl zablokowana na Facebooku za mowę nienawiści
15
List prof. Ewy Łętowskiej do przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej przy Ministerstwie Sprawiedliwości, prof. Piotra Hofmańskiego.
Zakup na zagranicznych portalach tabletek wywołujących poronienia jest zgodny z polskim prawem - uznała warszawska prokuratura okręgowa.
Przez Romów spadnie mi wartość mieszkania! Protest na Tarnogaju
15 stycznia 2014 r.

Protest mieszkańców wrocławskiego osiedla przeciwko osiedleniu Romów. 

Wręczono Nagrodę Kryształowego Świecznika
15 stycznia 2014 r.

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (RP) ustanowiła Nagrodę Kryształowego Świecznika dla osób i organizacji działających na rzecz budowy świeckiego państwa. We wtorek otrzymali ją: Lesław Maciejewski, Zuzanna Niemier, Tomasz Chabinka oraz prof. Janusz Ostoja-Zagórski.

- Chodzi o przypominanie, że Polska, będąc krajem demokratycznym, powinna być również krajem pluralistycznym, otwartym na różnorodność, a przez to również (...) państwem świeckim - powiedziała Nowicka na wtorkowej konferencji prasowej, poprzedzającej uroczystość wręczenia nagród.

 Nominowani byli: artystka Maria Peszek za płytę "Jezus Maria Peszek"; Kampania Nie kradnę, nie zabijam, nie wierzę; Koalicja Postęp i Świeckość; Lesław Maciejewski "za walkę o usunięcie krzyża z sali obrad Rady Miasta w Świnoujściu"; Zuzanna Niemier i Tomasz Chabinka - za sprzeciw wobec obecności symboli religijnych w ich szkole; Piotr Szwajcer "za przetłumaczenie na język polski i wydanie książki »Bóg urojony« Richarda Dawkinsa" oraz prof. Janusz Ostoja-Zagórski - "za zdjęcie krzyża w sali Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy". W Kapitule Nagrody zasiedli: prof. Jan Hartman, prof. Stanisław Obirek, Biruta Przewłocka-Pachnik, Robert Biedroń, Bożena Umińska-Keff i prof. Magdalena Środa.
17
Oddział Telewizyjny Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przyznał nagrodę (...) za "Najlepszą fotografię patriotyczną roku 2013"
17 stycznia 2014 r.

"Oddział Telewizyjny KSDP przyznał nagrodę (...) za "Najlepszą fotografię patriotyczną roku 2013" - czytamy na stronie stowarzyszenia. Fotografia przedstawia płonącą tęczę z pl. Zbawiciela. Julita Wójcik, autorka instalacji: "Nazywanie takiego aktu przemocy patriotyzmem jest promowaniem i legitymizowaniem nienawiści".

Demonstrant z polską flagą na pl. Zbawiciela. W tle płonąca tęcza. Ponad 1000 osób opublikowało to zdjęcie na Facebooku. Zarówno ci oburzeni spaleniem tęczy na pl. Zbawiciela, jak i fani profilu "Płoń tęczo płoń". Jedni z oburzeniem komentują zniszczenie instalacji... (Fot. Marcin Wziontek Photography)

 

 

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15291412,Przyznali_nagrode_za_najlepsza_fotografie_patriotyczna_.html#BoxSlotII3img

Więcej informacji:
Prezydent Ugandy wetuje homofobiczną ustawę twierdząc, że osoby nieheteroseksualne powinny być "ratowane" a nie karane.
17 stycznia 2014 r.

Prezydent Ugandy Yoweri MuseveniZamykanie takich nienormalnych osób nic nie da, sprawi tylko, że zejdą do podziemia - prezydent Museveni uzasadnił swoją decyzję w niewybredny sposób. Gdyby prawo weszło w życie, ugandyjskim homoseksualistom groziłoby dożywocie.

stawę, zgodnie z którą za współżycie osób tej samej płci groziłoby dożywocie, ugandyjski parlament uchwalił w grudniu 2013 r. Obrońcy praw człowieka na całym świecie byli zszokowani - gdyby ustawa weszła w życie, byłoby to najbardziej drakońskie prawo antygejowskie w Afryce. Zgodnie z nim karany byłby każdy, kto nie doniósłby na gejów na policję. Więzienie groziłoby też za samą rozmowę o homoseksualizmie, bez wyraźnego potępienia.

 

 

"Solidarność" walczy z gender. "Szerzy szkodliwe treści"
17 stycznia 2014 r.

W obawie przed szerzeniem "szkodliwych treści Rada Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" przygotowała specjalne stanowisko, w którym sprzeciwia się wprowadzaniu treści gender do szkół i placówek oświatowych.


18
Strażnik skazany za "wiem, gdzie mieszkasz i jak wyglądasz"
18 stycznia 2014 r.

http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,15294409,Straznik_skazany_za__wiem__gdzie_mieszkasz_i_jak_wygladasz_.html

 

HOLLABACK!POLSKA: "Pamiętacie sprawę seksistowskiego maila, który wysłał Radosław L. właściciel szkoły nauki jazdy (i jednocześnie strażnik miejski) z Poznania do Anity Krzyżaniak z Hello Polanka? (www.facebook.com/photo.php?fbid=153820711448367&set=a.133537466810025.30097.123436881153417&type=3&theater ) Ostatnio informowałyśmy, że sąd nałożył na niego 500 zł grzywny. Strażnik się odwołał, lecz właśnie zapadł wyrok w tej sprawie. 1000 zł grzywny + 100 zł kosztów sądowych za "złośliwe nękanie". Bardzo nas cieszy ten wyrok, bo to chyba precedens na skalę Polski, gdy ktoś zostaje skazany za swoje seksistowskie zachowanie wobec kobiety. Gratulujemy i dziękujemy Anecie Krzyżaniak za determinację w doprowadzeniu sprawy do końca!"

Więcej informacji:
Rosyjscy aktywiści aresztowani za trzymanie tęczowej flagi.
18 stycznia 2014 r.

Rosyjscy aktywiści LGBT zostali aresztowani za rozwinięcie tęczowej flagi w czasie gdy znicz olimpijski przemierzał przez Woroneż. 

Prezydent Ugandy zablokował ustawę penalizującą stosunki homoseksualne
18 stycznia 2014 r.

Prezydent Ugandy Yoweri Museveni skorzystał ze swojego prawa i zablokował ustawę penalizującą stosunki homoseksualne. Uchwalona w grudniu 2013 r. ustawa przewidywala karę śmierci za tzw. "poważny homoseksualizm", a za "zwykły" - dożywocie. Prezydent Ugandy skrytykował uchwalenie tych przepisów bez wymaganego kworum. Przepisy równiez skrytykował premier. 

19
W nocy ktoś zdewastował baraki przeznaczone m.in. dla Romów z koczowiska we Wroclawiu, ale rownież dla bezdomnych ze Schroniska św. Brata Alberta
21
Feministka kontra abp Michalik. Sąd odrzucił pozew, kobieta zapowiada walkę
21 stycznia 2014 r.

Sąd we Wrocławiu odrzucił pozew Małgorzaty Marenin przeciwko abp. Józefowi Michalikowi za jego wypowiedź podczas kazanie 16.10.2013 r., w której stwiedził m.in., że współwinnymi pedofiii są agresywne feministki i rodzice decydujący się na rozwód.

Małgorzata Marenin zapowiada dalszą walkę. Nawołuje do przystąpienia do pozwu zbiorowego samodzielnych rodziców i organizacje społeczne.

 

 

22
Wyrok Sądu - Prof. Ryszard Legutko będzie musiał przeprosić byłych już licealistów z Wrocławia za nazwanie ich "rozwydrzonymi smarkaczami" w czasie dyskucji o krzyżach w szkole
23
Ks. Oko w Sejmie
23 stycznia 2014 r.

Podobnie jak Kościół krytykował ideologię marksistowską czy nazistowską i był za to prześladowany, tak teraz krytykuje ideologię gender.

O gender piszą maniacy seksualni.

Gender ma te same korzenie co Pol Pot.

Genderyzm jak komunizm

 

 

Konferencja o gender w Konferencji Episkopatu Polski i jej echa (Znikający Episkopat)
23 stycznia 2014 r.

W czwartek(16 stycznia) na stronie internetowej KEP pojawiło się wyjątkowe zaproszenie, które można interpretować jako zwrot w sposobie mówienia o gender przez hierarchów. Bp Wojciech Polak, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, zaprasza 23 stycznia na konferencję o gender, gdzie wśród prelegentów próżno szukać dotychczasowych kościelnych ekspertów w tej tematyce.

Wykład pt. "Czym jest gender" wygłosi prof. Małgorzata Fuszara, wiceprezeska Zarządu Stowarzyszenia "Kongres Kobiet", dyrektorka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, prawniczka i socjolożka.

 

24
Pozbawienie mandatu prezydenta miasta, burmistrza czy wójta, który dostanie orzeczenie o niezdolności do pracy, nie narusza konstytucji - uznał Trybunał Konstytucyjny, choć podobnych ograniczeń nie ma w stosunku do innych funkcji z wyboru: prezyden
24 stycznia 2014 r.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego art. 492 kodeksu wyborczego. Zgodnie z tym artykułem jeśli prezydent miasta, burmistrz lub wójt będzie miał orzeczoną niezdolność do pracy lub samodzielnej egzystencji na czas przynajmniej do końca kadencji, to jego mandat wygasa automatycznie.
Rzecznik uznał, że przepis narusza konstytucyjną gwarancję równości dostępu do funkcji publicznych (art. 60), zasadę równości wobec prawa (art. 32) i konwencję o prawach osób niepełnosprawnych, która nakazuje państwom zapewnić tym osobom efektywną równość udziału w życiu społecznym i politycznym.

Żakowski: Ks. Dariusz Oko, wielki miłośnik kobiet i seksu. Ksiądz też może zwariować
24 stycznia 2014 r.

Żakowski w Tok FM komentuje wystąpienie ks. Oko w Sejmie.

26
w Lublinie postawiono zarzuty o antysemityzm 6 osobom, za rozwieszanie antysemickich plakatów.
26 stycznia 2014 r.

Sześć osób zostało zatrzymanych w Lublinie za rozklejanie antysemickich plakatów. Wśrod nich był pracownik Państwowego Muzeum na Majdanku.

"Czasem musimy się wstydzić za polską prokuraturę badającą przestępstwa antysemityzmu. Tym razem - na szczęście - policja i prokuratura w Lublinie zareagowały jak trzeba. Szokuje fakt, że jedną z osób oskarżonych o podżeganie do nienawiści do osób pochodzenia lub narodowości żydowskiej jest pracownik Państwowego Muzeum na Majdanku, który sprzęt muzeum wykorzystywał do drukowania antysemickich plakatów." (czy to tekst Krzysia?)

27
Gwalt będzie ścigany z urzędu, a nie na wniosek ofiary
27 stycznia 2014 r.

27 stycznia 2014 r. wchodza w życia zmiany zatwirdzone przez sejm w czerwcu, a podpisane przez prezydenta w lipcu. 
W Dzienniku Ustaw z 26 lipca, pod pozycją 849 opublikowana została nowelizacja Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którą przestępstwo zgwałcenia będzie ścigane z urzędu, a nie jak dotychczas na wniosek pokrzywdzonego.

Przestępstwa polegające na wykorzystaniu seksualnym osoby bezradnej (np. niepełnosprawnej) oraz wykorzystaniu zależności służbowej w celu doprowadzenia do obcowania płciowego również ścigane będą z urzędu.

Zmianie ulegnie sposób przesłuchania pokrzywdzonego przestępstwem zgwałcenia lub wykorzystania seksualnego: osoba taka zostanie przesłuchana na posiedzeniu sądu, przy udziale prokuratora, obrońcy oraz pełnomocnika pokrzywdzonego. Przesłuchanie odbędzie się w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach i zostanie zarejestrowane za pomocą urządzenia rejestrującego zarówno dźwięk jak i obraz. 
Zmiany wejdą w życie 27 stycznia 2014 r.

Adam Żelewski

Redakcja Publikacji Elektronicznych WKP (www.lex.pl)

Data publikacji: 30 lipca 2013 r."
Obrady Knesetu w Krakowie
27 stycznia 2014 r.

Do Polski ma przyjechać w poniedziałek połowa członków 120-osobowego Knesetu na czele z przewodniczącym Yuli Edelsteinem. Specjalną sesję zaplanowano na 27 stycznia - czyli w 69. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau. Tego dnia świat obchodzi też Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W obradach weźmie udział delegacja polskiego Parlamentu.

Protesty Młodzieży Wszechpolskiej.

 

Parlament Cypru Północnego zniósł kary za stosunki seksualne między mężczyznami
27 stycznia 2014 r.

Parlament Cypru Północnego - jako ostatni w Europie - zlikwidował przepisy przewidujące kary pięciu lat więzienia za stosunki seksualne między homoseksualnymi mężczyznami.

Budzące kontrowersje prawo nie wspominało o stosunkach seksualnych między kobietami.

28
Prokuratura warszawska odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie zapowiedziango przerwania ciąży w Wigilię przez Katarzynę Bratkowską
28 stycznia 2014 r.

"Warszawska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie rzekomego przerwania ciąży przez feministkę Katarzynę Bratkowską, która w grudniu ub.r. zapowiadała usunięcie ciąży w Wigilię Bożego Narodzenia.

Powodem odmowy wszczęcia śledztwa z zawiadomienia 11 osób prywatnych był brak znamion czynu zabronionego - poinformował prok. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.(...) Prawo nie penalizuje zachowań polegających na przerwaniu ciąży przez samą kobietę.
 
Szef KRRiT Jan Dworak zwrócił się w liście do szefa Radia Maryja, o. Tadeusza Rydzyka o "zaniechanie postaw dyskryminacyjnych, które godzą w godność innych ludzi""
29
Znikający Episkopat
29 stycznia 2014 r.

W ciągu ostatnich kilkunastu dni miało jednak miejsce kilka wydarzeń, które zasługują na uwagę. Wygląda na to, że pod wpływem medialnych występów Dariusza Oko biskupi zaczęli bać się o swój wizerunek. Na naszych oczach Episkopat i publicyści katoliccy tworzą nową narrację. Ma ona na celu oficjalne odcięcie (się) „dobrych” biskupów od wyczynów „złego” Oko.

Po trwającej miesiącami kanonadzie biskupów przeciwko temu, co sami wytworzyli w oblężonych twierdzach własnych umysłów, łaskawie raczyli się wsłuchać w głos rozsądku. Czy to znaczy, że biskupi kończą antygenderową wojnę? Nic bardziej mylnego – to sprawdzona taktyka umycia rąk po wprawieniu w ruch machiny nienawiści.

Zalegalizowany związek partnerski za granicą, nie jest uznawany w Polsce - zagraniczny partner nie nabędzie w Polsce nieruchomości
29 stycznia 2014 r.

"Urząd odmówił mu zgody na zakup nieruchomości w tym trybie, bo uznał, że ustawowa przesłanka nie została spełniona, a związek partnerski nie jest tym, co małżeństwo. Taką interpretację przepisów we wrześniu zeszłego roku podzielił też minister spraw wewnętrznych i tak sprawa trafiła do WSA." (...)

"WSA po krótkiej naradzie oddalił skargę Chilijczyka i decyzja MSW pozostała w mocy. Jak mówiła w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Anna Falkiewicz-Kluj, chybiony był argumenty, że związek partnerski zawarty z obywatelem Polski w innym kraju UE powinien być traktowany na równi, jak związek małżeński. "To odwraca uwagę od literalnego brzmienia ustawy, w której jest obowiązek wykazania więzi z RP. Taką okolicznością jest zawarcie związku małżeńskiego z obywatelem RP, ale gdyby ustawodawca chciał, to by wskazał, że chodzi także o zawarcie związku poza granicami kraju" - argumentowała."