Kampanie antyprzemocowe

  


Od 25 listopada do 10 grudnia, jak każdego roku, na całym świecie trwa kampania „16 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY WOBEC KOBIET”. Ta międzynarodowa kampania organizowana jest od 1991 r. przez Center for Women’s Global Leadership .  Początkowa i końcowa data Kampanii nie jest tu bez znaczenia. 25 listopada to Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.  Usytuowanie Kampanii pomiędzy tymi datami ma pokazać związek występowania przemocy wobec kobiet z naruszaniem praw człowieka.

Kampania organizowana jest również u nas i są w nią zaangażowane organizacje i ruchy z całej Polski. W ciągu tych 16 Dni można wziąć udział w różnych wydarzeniach przez nie zaplanowanych. Powstała również strona Kampanii, na której możecie przeczytać o tym czym Kampania jest , jaki jest tegoroczny temat przewodni, co się będzie działo, w czym można wziąć udział i in. Można też zorganizować samodzielnie wydarzenie i dodać na stronę. Stronę prowadzi Fundacja Autonomia, która od wielu lat jest zaangażowana w organizację 16 Dni. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami nt. Kampanii 16 Dni oraz kalendarzem wydarzeń. My również będziemy informować w ciągu tych 16 dni o wydarzeniach, działaniach i kampaniach w innych krajach.

Więcej o kampanii TUTAJ >>> 

 


NAZYWAM SIĘ MILIARD
ONE BILLION RISING

PROTESTUJ | TAŃCZ | POWSTAŃ
PRZECIWKO MOLESTOWANIU SEKSUALNEMU WOBEC KOBIET I DZIEWCZĄT

Od 2013 roku 14 LUTEGO cały świat, w tym Polska tańczy i protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet. Każdego roku jest nas coraz więcej. W 2013r. tańczono w ponad 200 krajach i 30 miejscowościach w Polsce, w 2014 już w 40, a w 2015 w niemal 50.
Tańczymy 14 lutego - w Walentynki, by w ten sposób nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku

Skąd się wziął pomysł na akcję? 
Akcję zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku napisała:

Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą - raz na zawsze - zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie... 

Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!

I zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – ONE BILLION RISING”
na Walentynki 2013 roku -  onebillionrising.org

Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem. Wspólny taniec wyzwala energię.

Polska akcja nosi nazwę NAZYWAM SIĘ MILIARD by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy.

Więcej informacji i kampanii TUTAJ >>>

 


 

 ANTYPRZEMOCOWE SPOTY REKLAMOWE
(źródło: www.kampaniespoleczne.pl)

 

Obama, Biden i del Toro wzywają do działania

Gdyby wszystko było wiadomo przed ślubem...

Cyberuderzenie

Pouczająca lekcja makijażu

Każdy na ratunek

Niespodzianka pod kuflem

„Ru**ałbym”, „Spoko d*pa” „Ze mną nie wygrasz”

„Dziękuję, że nic nie zrobiliście”

Co się kryło za zamawianiem pizzy

(Prze)mocny trend

Uwolnić od duszenia

„To jest Martina. Uderz ją, mocno”

Koroniewska, Wolszczak i Arciuch w spektaklach, które trzeba przerwać

Nie lajkować, nie udostępniać przemocy

„Tato, będą mnie nazywać dzi*ką...”

Kwasem w twarz

Smartfon do śledzenia żony

365 dni ze złego roku

Przedmioty biją kobiety

Ktoś pobił Miss Polonia

Molestowanie z bliska

Kara dla niegrzecznej mamy

Sąsiedzki eksperyment

Z seksem jest jak z piciem herbaty

Im więcej osób patrzy, tym szybciej zło znika

GPS – obraża, wyzywa, przeklina