Bibliografia
Okładla dla

ZAMIAST PROCESU. RAPORT O MOWIE NIENAWIŚCI

Instytut Studiów Politycznych PAN, Stowarzyszenie Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii OTWARTA RZECZPOSPOLITA

Autor/-ka Magdalena Tulli , Sergiusz Kowalski
Rok2003
Okres2001
Zasięgogólnopolski
Rodzaj dokumenturaport
Rodzaj danychjakościowe
Rodzaj badaniaanaliza problemowa
Podmiot zlecający badanieWydawnictwo W.A.B
ISBN83-89291-58-4


Obszar Prawo

W Polsce ksenofobicznych i antysemickich publikacji nie trzeba zdobywać pokątnie – Można je kupić w najbliższym kiosku. Tym groźniejsze jest przekonanie, że mowa nienawiści to szkodliwy margines. W rzeczywistości szerzą ją także powszechnie dostępne pisma o ugruntowanej pozycji. Zamiast procesu to raport ukazujący skalę i charakter zjawiska na przykładzie artykułów publikowanych w ciągu jednego 2001 roku na łamach „Naszego Dziennika”, „Naszej Polski”, „Głosu”, „Najwyższego Czasu” i „Tygodnika Solidarność”. Autorzy analizują charakterystyczne dla mowy nienawiści mity i schematy argumentowania, na czele z podziałem na „swoich” i „obcych”, typowe wątki fabularne, a także leksykę i frazeologię.
Rekonstruują zbudowany z fobii i uprzedzeń świat znaczeń, w jakim żyje i rozrasta się polityczny, kulturalny i religijny radykalizm.
Cenimy wolność słowa, nie jesteśmy też zwolennikami procesów sądowych za jej nadużywanie. Mowa nienawiści powinna zostać osądzona przez społeczeństwo. Przedstawiamy ten raport z nadzieją, że wpłynie on na potoczne wyobrażenia o tym, co dopuszczalne lub niedopuszczalne w życiu publicznym.
(opis ze strony otwarta.org)

 

Link do recenzji autorstwa Bożeny Umińskiej