Bibliografia
Okładla dla

Związki osób tej samej płci w Europie. Praktyczny przewodnik dla Polaków i Polek po wybranych krajachRedakcja Barbara Brózda , Krzysztof Śmiszek
Wydawca Kampania Przeciw Homofobii,
Warszawa, 2009
Liczba stron33


Obszar Prawo

Związki osób tej samej płci są uznawane przez większość krajów Unii Europejskiej, a są to: Dania, Szwecja, Finlandia, Niemcy, Francja, Czechy, Węgry, Wlk. Brytania, Słowenia, Belgia, Holandia, Luksemburg, Hiszpania, Portugalia, niektóre gminy we Włoszech. Także coraz więcej krajów spoza Unii Europejskiej decyduje się wprowadzić przepisy nadające ramy prawne związkom osób tej samej płci. Są to m.in. Andora, Chorwacja, Islandia i Szwajcaria. Poza Europą podobne regulacje obowiązują w Kanadzie i RPA, w kilku stanach USA (m.in. Vermont, Hawaje, Iowa, Kalifornia, Massachusetts, District Columbia, Vermont), Urugwaju, Nowej Zelandii, niektórych regionach Argentyny, Brazylii i Meksyku, a także w części stanów Australii.

Autorzy niniejszego przewodnika zdecydowali się na przybliżenie rozwiązań prawnych tylko niektórych z wymienionych wyżej krajów. Są to państwa, w których jak wynika z doświadczeń prawników pracujących dla Kampanii Przeciw Homofobii, Polacy i Polki najczęściej rejestrują swoje związki, i co do których wpłynęło dotychczas najwięcej zapytań od klientów Grupy Prawnej KPH.

W przewodniku znajdziecie również informacje na temat tego, jak prawo polskie traktuje związki jednopłciowe zawarte za granicą i na jakie problemy mogą natknąć się Polacy i Polki chcący zawrzeć swój związek za granicą.
(ze Wstępu)