Bibliografia
Okładla dla

MÓJ #CZARNYPROTESTRedakcja Kazimiera Szczuka
Wydawca Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Warszawa, 2017
Liczba stron62
Strona o publikacji

Przesłanki Płeć
Hasło słownikowe Aborcja

Opowiadania zawarte w tym zbiorze opisują współczesną Polskę, na ogół z perspektywy średnich i małych miast. Autorki – i jeden autor – przedstawiają moment zakwestionowania utartego schematu codzienności. Prywatne staje się polityczne. Rodzi się bunt. Polska, którą tu poznajemy to przede wszystkim przestrzeń hipokryzji. Czarny protest stał się chwilą jej odrzucenia, wykrzyczenia prawdy o doświadczeniu tych obywatelek i obywateli UE, którym przyszło żyć w kraju będącym poligonem doświadczalnym walki fundamentalistów o „rechrystianizację Europy”.

O co walczyły kobiety podczas Czarnego Protestu i licznych innych działań z 2016 roku? Odpowiedź brzmi: o wszystko. O całe życie. Jeden kamień dorzucony przez PiS do tych wszystkich, które już musiały nieść polskie kobiety, wywołał lawinę. Opisały to w zebranych przez nas opowiadaniach, które wyróżniono w konkursie „MÓJ #CZARNYPROTEST” zorganizowanym przez Wielką Koalicję za Równością i Wyborem. Prace oceniło Jury w składzie: Kinga Dunin, Agnieszka Graff, Krystyna Kacpura, Paulina Reiter i Kazimiera Szczuka.

Zbiór opowiadań został także wydany w wersji angielskiej i miał swoją premierę podczas uroczystego panelu podczas corocznej konferencji EuroNGOs w Brukseli w dn. 28 września z okazji Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji.

Do pobrania: