Bibliografia
Okładla dla

Media alternatywne i zaangażowane społecznieAutor/-ka LEAH A. LIEVROUW
Wydawca Wydawnictwo Naukowe PWN,
Warszawa, 2012
ISBN978-83-01-17226-8
Liczba stron318


Media cyfrowe to pierwsza na polskim rynku seria wydawnicza na temat wpływu mediów cyfrowych na społeczeństwo. Każdy z tomów zajmuje się jednym z fenomenów związanych z rozwojem technologii cyfrowych. Autorów nie zadowalają uogólnienia, komunały i fantastyczne wizje przyszłości, „media cyfrowe" są wyważonym połączeniem najnowszej wiedzy technicznej i rzetelnych badań społecznych prowadzonych przez specjalistów, napisanych dla wszystkich zainteresowanych tematyką, a niebędących specjalistami.
Nowe spojrzenie na współczesne media przyjmujące jednoznacznie alternatywną, zaangażowaną społecznie lub opozycyjną perspektywę. Leah Lievrouw dokonuje przeglądu kulturowych źródeł projektów realizowanych w mediach alternatywnych, teorii nowych ruchów społecznych i sztuki zaangażowanej. Przedstawia przykłady ilustrujące, w jaki sposób twórcy poszczególnych projektów alternatywnych i zaangażowanych wykorzystują możliwości i cechy nowych mediów do zdobywania poparcia i zapewniania współudziału użytkowników, aby osiągnąć wyznaczone cele społeczne, polityczne lub kulturowe.
Nowe media nie tylko łączą w sobie wybrane cechy i możliwości wszystkich rodzajów mediów, technologii informacyjnych i treści, lecz także zacierają dotychczasowe podziały na twórców i konsumentów treści medialnych oraz na autorów i użytkowników systemów.
(fragment)

SPIS TREŚCI
Podziękowania
1.Wstęp
2.Korzenie nowych mediów alternatywnych i zaangażowanych
3.Sabotaż machiny medialnej: zagłuszanie kultury
4.Hakerstwo: coś nowego z czegoś starego
5.Przełamywanie blokady informacyjnej: dziennikarstwo obywatelskie oparte na uczestnictwie i projekt indymedia
6.Jak zachęcić ludzi, by wyszli na "ulice": mobilizacja przez media
7.Wyzwanie rzucone ekspertom: wspólne zasoby wiedzy
8.Nowe media, mediacja
Bibliografia