Bibliografia
Okładla dla

Dobre praktyki samorządów 2013. Polityka na rzecz osób niepełnosprawnychWydawca Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR)
Kraków, 2013
ISBN978-83-61170-96-9
Liczba stron60
Link do publikacji

Opisujemy działania realizowane dzięki ludziom, którzy przeciwstawiają się dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Wspólną cechą wypowiedzi naszych rozmówców jest satysfakcja z wykonanej pracy, kolejne pomysły na najbliższy okres i pewien niedosyt płynący z faktu, że ich zapał znajduje tak mało naśladowców. Mamy dzisiaj w Polsce pojedyncze gminy, powiaty i województwa, w których udało się rozwiązać problem dostępu do informacji, bezpiecznych skrzyżowań, przyjaznej komunikacji, zapewnienia usług asystenta osobistego czy zmiany sposobu postrzegania osób niepełnosprawnych przez sąsiadów, urzędników i pracodawców. Oczywiście, najlepiej byłoby zebrać te wszystkie dobre praktyki razem i powielić ich stosowanie na wszystkie gminy, powiaty i województwa. Dzisiaj takie rozwiązanie pozostaje jeszcze w sferze marzeń kilku milionów niepełnosprawnych obywateli. Już niedługo stanie się obowiązującym prawem. Polska podpisała Konwencję Narodów Zjednoczonych o Prawach Osób Niepełnosprawnych i teraz oczekujemy jej ratyfikacji. Zanim prawo wymusi kompleksowe działania eliminujące praktyki dyskryminujące osoby niepełnosprawne, warto poznać sprawdzone rozwiązania i już teraz dołączyć do grona ich naśladowców.
(fragment Od Wydawcy)


Spis treści
Wstęp
Cele oraz krótka charakterystyka Projektu Samorząd Równych Szans 2013
Wyniki ogólnopolskiego konkursu Samorząd Równych Szans 2013 na najlepsze działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, realizowane przez polskie samorządy
Prezentacja nagrodzonych i wyróżnionych praktyk
Białystok
Gogolin
Katowice
Konin
Lublin
Powiat Kartuski
Powiat Szczecinecki
Poznań
Ruda Śląska
Rybnik
Sianów
Stargard Szczeciński
Szczecin
Tarnów
Wejherowo
Wrocław