Bibliografia
Okładla dla

Zamach i cztery dziewczynki

USA
1997


Reżyser/-ka Spike Lee
Długość102 min.
Link do filmu

W 1963 roku w Birmingham, w Alabamie, w wyniku wybuchu bomby w kościele dla Baptystów zginęły cztery niewinne dziewczynki. To było koszmarne wydarzenie dla czarnoskórej społeczności i ważny moment w historii ruchu obrony praw człowieka w Ameryce.
Rankiem, 15 września, grupka dzieci zebrała się w kościele, by wziąć udział w spotkaniach szkółki niedzielnej. Bomba wybuchła, zanim zaczęły się lekcje. W tamtych czasach rasizm był tak silny, że musiało minąć aż 15 lat, zanim aresztowano sprawcę - Roberta Chamblissa, członka Ku Klux Klanu, dobrze znanego jako "Dynamite Bob". Mógł mieć wspólników, lecz nigdy nie wydał ich organom sprawiedliwości.
Dokument "Zamach i cztery dziewczynki" jest ziszczeniem marzeń Spike'a Lee. Jeszcze w latach 80-tych, jako student NYU, napisał do Christophera McNaira, ojca zabitej Denise. Ten, choć nigdy na list nie odpowiedział, zgodził się współpracować z reżyserem dopiero w 1996 roku.
Wydarzenie przez świadków zostało zapamiętane jako horror, co widać w ponurych i poruszających wywiadach, materiałach filmowych i zdjęciach z kostnicy. Śmierć dziewczynek porwała organizację SCLC do walki jak nigdy przedtem i pomogła skierować uwagę całego narodu na problem praw człowieka. Wspomina dziennikarz Walter Cronkite: "Gdy bomba wybuchła, a dziewczynki zginęły na gruzach kościoła, Ameryka zrozumiała prawdziwą naturę nienawiści, która uniemożliwiała integrację, nie tylko na Południu, ale w całych Stanach. To było jak przebudzenie. Dało nam nową energię i jeszcze większą determinację".
Spike Lee w swoim filmie prezentuje najważniejsze wydarzenia z historii ruchu obrony praw człowieka, archiwalne materiały filmowe, prywatne fotografie, wywiady z licznymi lokalnymi i krajowymi osobistościami, których życie miało, pośrednio lub bezpośrednio, wiele wspólnego z tą tragedią. Indywidualne portrety ofiar składa z anegdot opowiadanych przez członków rodziny i przyjaciół nieżyjących dzieci. W tym filmie, który w 1998 roku zdobył nominację do Oscara w kategorii "Najlepszy dokument pełnometrażowy" i 5 nominacji do Emmy, wypowiadają się także wpływowi politycy i osoby publiczne - aktor Bill Cosby, dziennikarz Walter Cronkite, obrońca Roberta Chamblissa i obecny sędzia okręgowy Arthur Hanes Jr, wielebni Jesse Jackson, Andrew Young i Fred Shuttlesworth, byli współpracownicy Martina Luthera Kinga, wdowa po Kingu - Coretta Scott King i gwiazda futbolu Reggie White.
(opis ze strony http://www.planete.pl/dokument-zamach-i-cztery-dziewczynki_18255)