Bibliografia
Okładla dla

Zabawy z bronią

Kanada, Niemcy, USA
2002


Reżyser/-ka Michael Moore
Długość120 min.
Link do filmu

Hasło słownikowe Przemoc

Ten śmiały, pełnometrażowy dokument jest pierwszym od czterdziestu sześciu lat filmem, który został wybrany do udziału w konkursie na Festiwalu Filmowym w Cannes. Film to seria nigdy wcześniej nie pokazywanych, oszałamiających obrazów. Po raz pierwszy mamy możliwość zapoznania się z nagraniami, które zarejestrowały kamery w stołówce szkoły w Columbine - miejscu straszliwej masakry. Moore dociera do przedstawicieli K-Martu, korporacji, która sprzedała kule użyte w trakcie strzelaniny, a którą grupa rannych uczniów chciała pozwać do sądu. Przenosimy się także do posiadłości Charltona Hestona w Beverly Hills, siedziby Narodowego Stowarzyszenia Broni. Padają tam pytania, na które reakcja jest dość szokująca… (...)
Moore nie zostawia również suchej nitki na amerykańskich mediach. W satyryczny sposób porusza temat skandalu związanego z bankructwem Enronu, który dla mediów staje się wyłącznie polem walki o oglądalność. Obnaża mit amerykańskiej ekonomii, odsłaniając kulisy programu pomocy "od bezrobocia do pracy". Być może mamy tu do czynienia z przyczyną strzelaniny w szkole?
"Zabawy z bronią" to bardzo mocny film. Zaangażowany, aktualny i zmuszający do myślenia. Z punktu widzenia Amerykanów stanowi oskarżenie i potępienie ich kultury strachu, która uzbrojona po zęby, biega w amoku. Dla każdego z nas - ostrzeżenie przed "demokracją", w której bezpieczeństwo (a raczej jego pozory) zapewnić może jedynie posiadanie broni, uprawomocnione dzięki drugiej poprawce do konstytucji.
(fragment opisu ze strony http://www.zabawyzbronia.spinka.pl)