Bibliografia
Okładla dla

Teraz jestem kobietą

Holandia
2011


Reżyser/-ka Michiel van Erp
Długość80 min.
Obszar Historia
Przesłanki Płeć
Hasło słownikowe Transseksualizm

Krótko po drugiej wojnie światowej, francuski ginekolog - Georges Burou w swojej klinice w Casablance rozpoczął jedne z pierwszych na świecie operacje zmiany płci z męskiej na żeńską. Pozbawione one były otoczki długotrwałych testów psychologicznych i skomplikowanych formalności prawnych. Pięć bohaterek filmu, obecnie starszych kobiet, w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych poddało się zabiegom u doktora Burou. Jedną decyzją radykalnie zmieniły kształt swojej przyszłości.
Film, będący swego rodzaju hołdem dla pionierskiego lekarza, opowiada na przestrzeni kilkudziesięciu lat życiowe historie pochodzących z rożnych europejskich krajów pacjentek Burou. Silne reżyserskie zaciekawienie rzeczywistością daje w efekcie zapis kilku niezwykle nośnych sytuacji: momentów, w których transseksualiści w chwilach stresu wracają do swoich poprzednich ról płciowych, stanu, gdy osoba po zmianie płci cieszy się swoim ciałem, a także chwil wyznania przed wieloletnimi przyjaciółmi sekretu swojej poprzedniej, przedoperacyjnej, egzystencji. A w portretach konkretnych osób uderzają zarówno głębokie psychologiczne analizy prezentowanych postaci, jak i szczegółowość odzwierciedlenia ich codziennego życia.
Prywatne, niebanalne i świadczące o dokumentalnym wyczuciu reżysera historie budują przede wszystkim szeroką panoramę problemów, związanych z transseksualnością i operacją korekty płci, a także jej długofalowymi konsekwencjami. Jednocześnie, dzięki rozbudowanym marginaliom, dużą samodzielność uzyskują w tym filmie mistrzowskie portrety, kontemplacyjnie i poetycko odmalowane przez reżysera. Wyprawy w przeszłość, do kliniki Burou, zabierają bohaterki w głąb ich własnych krajobrazów wewnętrznych.
(opis ze strony http://planetedocff.pl)