Bibliografia
Okładla dla

Razem

Chiny
2011


Reżyser/-ka Zhao Liang
Długość83 min.
Przesłanki Stan zdrowia

Najnowszy dokument Zhao Lianga jest z pewnością inny niż poprzednie, choć tu także odnajdziemy charakterystyczne elementy stylu reżysera. „Razem” to jego pierwszy film zrobiony w pewnym stopniu „wewnątrz” systemu i pierwszy pokazywany w chińskich kinach. Ma wyraźny cel edukacyjny i optymistyczne akcenty, ale nie traci przez to autentyzmu, jaki stał się podstawą reputacji Zhao na świecie. W jednym ze swoich wątków to „making of” nowej fabularnej produkcji słynnego chińskiego twórcy, Gu Changweia (Paw – Srebrny Niedźwiedź w Berlinie 2005, Nadchodzi wiosna). Życie jest cudem Gu Changweia to kolejna w jego dorobku historia miłosna, tym razem jednak para głównych bohaterów żyje z AIDS. Główne role grają wielkie gwiazdy (Zhang Ziyi, Aaron Kwok), ale na planie filmu pracują też osoby cierpiące na tę chorobę i nosiciele wirusa HIV – dorośli i mały He Zetao. Pierwotne obawy i rezerwa pozostałych członków ekipy znikają wraz z zacieśnianiem się znajomości, nie bez znaczenia jest także wiedza o AIDS zdobyta podczas wspólnych wizyt u ekspertów.
Obraz Zhao Lianga zarówno na poziomie estetycznym, jak i poznawczym oferuje jednak bez porównania więcej, niż można by się spodziewać z takiej zapowiedzi. Znajdziemy tu sceny o ogromnej emocjonalnej głębi, przywodzące na myśl najpiękniejsze obrazy literatury i sztuki o egzystencjalnym wymiarze. Zhao potrafił też, korzystając z okazji, zamiast filmowego wypracowania o AIDS i potrzebie tolerancji odsłonić przed nami kolejny wielki obszar chińskiej „rzeczywistości nieprzedstawionej”. Rozmawiając w chat-roomach z ukrywającymi się nosicielami HIV, odwiedzając rodzinę małego He i szkołę dla dzieci z AIDS, pokazał nam świat niewiarygodnego społecznego ostracyzmu i dyskryminacji.
Szacuje się, że dziś w Chinach problem ten dotyka około 750 000 ludzi i jeśli choć niektórym z nich takie filmy, jak Życie jest cudem i Razem dadzą odwagę do „wyjścia z szafy”, zasłużą się one bardziej dla praw człowieka niż niejedna polityczna deklaracja. (mn)
(opis ze strony watchdocs.pl)