Bibliografia

Dokument z życia nowojorskich transwestytów z Harlemu. Rytm tego życia wyznaczają tzw. drag balls - bale, których uczestnicy przebierają się za heteroseksualistów w dowolnie wybranej kategorii. Mogą więc stać się pięknymi kobietami, ale regulamin dopuszcza także udawanie "normalnego" studenta, "zwyczajnego" biznesmena czy generała, a więc kogoś, kim z całą niemal pewnością żaden z bohaterów filmu nigdy nie będzie.

Wymyślają sobie na te okazje kostiumy (sami je szyją lub kradną), opracowują własne tańce, tworzą przekleństwa (bo jak jeden Murzyn-homoseksualista ma powiedzieć drugiemu? "Ty czarna cioto"?), zdobywają aplauz i uznanie publiczności, i marzą o tym, by świat, w którym żyją na co dzień, upodobnił się do tej jednej, wykreowanej nocy.

Jennie Livingston towarzyszy im z kamerą przez dwa lata. W tym czasie niektórzy umierają, inni zmieniają płeć, kilku robi wymarzoną karierę estradową, a większość żyje tak jak żyła, na ulicy, kradnąc jedzenie z barów i suknie z domów towarowych. Zmieniają płeć jak Orlando - przez noc, ale pełnia sukcesu to nie zostać pobitym w metrze po wyjściu z balu.
(opis ze strony http://www.crossdressing.pl/)