Bibliografia
Okładla dla

Murderball - gra o życie

USA
2006


Reżyser/-ka Henry Alex Rubin, Dana Adam Shapiro
Długość88 min.
Link do filmu

Obszar Sport
Hasło słownikowe Niepełnosprawność

Murderball - gra o życie to emocjonalny, pełen pasji, dynamiczny dokument, opowiadający o zajadłej rywalizacji i niezwykłych osobowościach graczy w rugby. Szczególnych graczy: zawodnicy są sparaliżowani, poruszają się na wózkach inwalidzkich. Śledzimy ich drogę od sali gimnastycznej w środkowych Stanach Zjednoczonych do areny olimpijskiej w Atenach. Każdemu z bohaterów kamera przygląda się oddzielnie, każdy z nich ma swoją historię. Spotkają się na boisku jako przeciwnicy.
To dokument nowej generacji - szybki montaż, pomieszanie materiałów z różnych źródeł i ostra muzyka sprawiają, że film od pierwszych sekund wciąga i zaskakuje. Zaskakuje także punktem widzenia. Film o ludziach na wózkach inwalidzkich, który były pełen radości życia - to brzmi niemal jak żart. Autorom filmu sztuka ta jednak w pełni się udała.
Film przenosi nas do świata niepełnosprawnych zbudowanego na tych samych prawach, co nasz i stawia pomiędzy nimi znak równości. Emocje bohaterów stają się naszymi. Już nie patrzymy na nich jak na innych. Dla nich i dla nas najważniejsze jest teraz jedno: kto wygra mecz.
Siła, mądrość i odwaga, zemsta, seks i walka - w świecie, o którym opowiada "Murderball - gra o życie" jest miejsce na wszystko. Film podbija serca publiczności i krytyki na całym świecie, a ukoronowaniem długiej listy nagród jest nominacja do Oscara.
(opis ze strony vod.onet.pl)