Bibliografia
Okładla dla

MISS REPRESENTATION


Link do filmu

Obszar Media
Przesłanki Płeć

Pierwszy pokaz Miss Representation, który odbył się 19 września zainaugurował kampanię Instytutu Spraw Publicznych na rzecz partnerstwa kobiet i mężczyzn w życiu prywatnym i publicznym. Organizatorami wydarzenia są Instytut Spraw Publicznych, ambasada USA w Warszawie, Vital Voices oraz Gender Center.
Film, który swoją premierę miał na tegorocznym festiwalu Sundance, zwraca uwagę... na seksizm i szowinizm współczesnej kultury masowej oraz jej niszczący wpływ na aspiracje kobiet. Dokument pokazuje sposób, w jaki media i reklama wypaczają obraz kobiet. Poddaje je krytyce za to, że zamiast wzmacniać ambicje dziewcząt, lansują stereotypowe atrybuty kobiecości: bierność, uległość, urodę i seksualność. Według twórców filmu skutki tej wszechobecnej iluzji są ogromne - nierealne oczekiwania wobec kobiet, kompleksy, zaburzenia emocjonalne, anoreksja, lęk przed podejmowaniem wyzwań i odnoszeniem sukcesów. Jednak to brak kobiet w strategicznych obszarach, takich jak biznes, legislacja i polityka najbardziej rzuca się w oczy.
W filmie wypowiadają się wpływowe kobiety Ameryki: Condoleezza Rice, Nancy Pelosi, Katie Couric, Rachel Maddow, Margaret Cho, Rosario Dawson i Gloria Steinem. Ich wypowiedzi są zestawione z naiwnym spojrzeniem nastolatek, ukształtowanym głównie przez wartości promowane w mass mediach. Zderzenie ambitnych i niezależnych kobiet sukcesu z dziewczętami, często o aspiracjach „galerianek” jest szokujące.
Szokujące są też dane statystyczne przytaczane w filmie, a także pokazywane urywki reklam, materiałów prasowych, wideoklipów, które każdego dnia można obejrzeć w telewizji czy zobaczyć na billboardach. Powstały z tego zestawienia kolaż nie pozostawia złudzeń: mimo postępującej emancypacji, głos kobiet nie jest nadal w pełni słyszalny.
Film został pokazany na najważniejszych filmowych festiwalach w USA. Stworzył się też wokół niego ruch, który ma na celu promowanie awansu społecznego kobiet oraz walkę ze stereotypowymi łatkami, jakie im się przypina.
(opis ze strony Instytutu Spraw Publicznych)