Bibliografia
Okładla dla

I Bóg stworzył transwestytę

Polska
2007


Reżyser/-ka Rafalala
Długość58 min.
Przesłanki Płeć

Rafalala to z krwi i kości autentyczny transwestyta - zdeklarowany i bezpardonowy. Nie wstydzi się, idzie na całość i chce być kochany w IV RP, co mu się udaje. Tego wieczoru widzowie mogli zobaczyć dwie rzeczy: film dokumentalny, amatorski, pomysłu i realizacji Rafalali oraz monodram (wybrane fragmenty).
W filmie "I Bóg stworzył transwestytę" Rafalala wciela się w dziennikarkę i zaczepia ludzi na ulicy, wypytując je o stosunek do transwestytów i transseksualistów. Padają przeróżne odpowiedzi, ale większość z nich sama z siebie jest śmieszna, bo jest pokazana w formie parodii - sądzę nawet, iż odpowiadające osoby same by z siebie się śmiały (gdyby oczywiście nabrały dystansu). Pewien nastolatek uważa, iż transwestyci są bezmyślni. Pani ze sklepu z bielizną osobistą nie chce Rafalali obsłużyć, każe jej wyjść "bo za stara już jest na takie sprawy" - i jest to w zasadzie chyba jeden przykry incydent, który ją spotyka. Możemy zobaczyć też jej zmagania z poezją na poetyckim slamie, wypowiedź faceta, który kocha właśnie takie kobiety jak Rafala, historię związku Rafalali z klubem „Chłodna 25”, gdzie została życzliwie przyjęta i pracowała nawet jako barmanka przez jeden dzień. Są też wątki edukacyjne - dowiadujemy się, w jaki sposób dzielą się transwestyci i transseksualiści, jak wygląda życie dziewczyny po zmianie płci (obecnie żyje jako chłopak) i jak przebiegały poszczególne etapy operacji, jakie przeszła.
(fragment recenzji Ygi Kostrzewy ze strony feminoteka.pl; czytaj całość http://www.feminoteka.pl/readarticle.php?article_id=373