Bibliografia

CYGANIE (Zigeuner)

Niemcy
2008


Reżyser/-ka Stanisław Mucha
Długość52 min.
Link do filmu

Według różnych szacunków w Europie żyje od 6 do 11 milionów Cyganów. Liczby te, choć niedokładne, czynią z nich liczniejszą grupę etniczną od np. Duńczyków. A jednak Cyganie, jako odrębna nacja, stanowią wciąż wielką zagadkę dla większości Europejczyków.
„Spędziłem 30 dni wśród Cyganów we wschodniej Słowacji – mówi reżyser filmu Stanislaw Mucha. Każdego dnia zdjęć żyłem w ciągłym napięciu, nie wiedząc, co mnie spotka. Jednak nie mogłem nie ulec ich życiowej swadzie, dobremu nastrojowi, potrzebie narzekania, gestom i hojności”.
Celem Muchy było wniknięcie do świata Romów, sportretowanie go, a następnie pokazanie szerokiej widowni. Cyganie – jako najszybciej rozrastająca się grupa etniczna – stają się sąsiadami mieszkańców całej Europy. „Rozproszeni są po całym kontynencie. Nietrudno ich znaleźć w ich wioskach i obozach, ale mieszkają także w wielkomiejskich slumsach, w odrapanych i podupadłych budynkach. Trzeba uświadomić sobie, że oni również żyją w Unii Europejskiej, w bliskim sąsiedztwie nas samych” – przekonuje Mucha.
(opis ze strony alterkino.org)