Bibliografia
Okładla dla

Imigranci w Warszawie. Stolica jest otwarta na obcokrajowców

Nazwa czasopisma Gazeta Wyborcza, Magazyn Stołeczny
Autor/-ka Martyna Śmigiel
Data publikacji16.10.2015
Numer wydania242.8575
Artykuł na stronie www.wyborcza.pl
Hasło słownikowe Migranci i migranki

W Warszawie mieszka 40 tys. imigrantów, głównie z Ukrainy, Wietnamu i Rosji. "Ludzi trzeba akceptować, a nie tylko tolerować" - rozmowy z imigrantami i imigrantkami, którzy prowadzą w Warszawie lokale gastronomiczne. Jak trafili do Polski, jak im się tu żyje i pracuje oraz jak czują się traktowani?

"W ostatnią sobotę śpiewano na placu Defilad: "Nie islamska, nie laicka, wielka Polska katolicka". Antyimigrancki marsz znów przeszedł ulicami miasta. Stawiło się jakieś pięćset osób.

Szacuje się, że w Warszawie mieszka około 40 tys. imigrantów, głównie z Ukrainy, Wietnamu i Rosji. Azis Seck pochodzi z Senegalu (społeczność Senegalczyków liczy w Warszawie jedynie 70 osób). - Jakiś Polak wymyślił, żebym grał tu w koszykówkę. Przyjechałem 18 lat temu - wspomina.

Piłkę zamienił wkrótce na kuchenny fartuch i tak powstała Cafe Baobab na Francuskiej. Serwuje się tu senegalskie zawiesiste dania, które można jeść palcami: sos cebulowo-musztardowy z kurczakiem, oliwkami i papryką, sos arachidowy z wołowiną czy ryż duszony w sosie pomidorowym z rybą."