Bibliografia

Co zrobić, aby szkoła skutecznie przeciwdziałała homofobii w swoim środowisku?

Nazwa czasopisma Głos Nauczycielski
Autor/-ka Magdalena Goetz
Numer wydania1/2013
Obszar Edukacja

Nikt nie jest gorszy
Nauczyciele często zdają sobie sprawę z istnienia problemu homofobii w szkole i widzą potrzebę przeciwdziałania mu. Jednocześnie wielu z nich uważa, że akurat ich szkoły to nie dotyczy

Homofobia w polskiej szkole to problem niewidzialny, przezroczysty. Istnieje, ale nie wszyscy zdają się go dostrzegać. Niestety, jednocześnie bardzo wyraźnie odczuwają go uczennice i uczniowie, których bezpośrednio dotyczy. Opublikowany w tym roku raport Kampanii Przeciw Homofobii zatytułowany „Lekcja równości” (pisaliśmy o nim w Głosie nr 49 z 5 grudnia 2012 r.) odsłania obraz szkoły, która radzi sobie z sytuacjami dyskryminacji uczniów ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową (są dyskryminowani przez rówieśników, czasem też przez nauczycieli). Pokazuje, że problem ten dotyczy nie tylko uczniów LGBT (skrót oznaczający społeczność lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz transgenderycznych, w tym – transseksualnych), ale nawet takich, których rówieśnicy „podejrzewają” o to, że do tego grona należą.

Młodzież nie wierzy…
Nauczyciele uczestniczący w badaniu, na podstawie którego powstał raport, zdają sobie sprawę z istnienia problemu i widzą potrzebę przeciwdziałania mu, jednocześnie jednak bardzo często są zdania, że akurat ich szkoły to nie dotyczy. Uważają, że ich placówki chronią osoby LGBT przed dyskryminacją i przemocą; w większości są też przekonani, że mają na ten temat dostateczną wiedzę. Świadectwa młodzieży jednak temu przeczą – zdaniem większości badanych uczniów i uczennic LGBT szkoła nie prowadzi należytej profilaktyki, nie edukuje na temat różnic w orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, nie wpaja postaw tolerancji i równości. Autorzy badania zauważyli, że wiedza pedagogów w tym zakresie jest często niepełna i powierzchowna. Młodzież LGBT w większości nie wierzy, że ich nauczyciele zareagowaliby adekwatnie, gdyby byli świadkami homofobicznych zaczepek czy przemocy. Badanie unaoczniło jeszcze jeden fakt – jedynie 30 proc. biorących w nim udział pedagogów zadeklarowało, że chcieliby, aby uczniowie czuli się w szkole na tyle komfortowo, by móc ujawnić swoją odmienną orientację seksualną.
Magdalena Goetz
psycholożka

opis ze strony "Głosu Nauczycielskiego"

zobacz raport "Lekcja równości" w bibliotece